| CiocolataCuPiper a întrebat:

Funda -ce fixativ sau ce tratament sa folosesc la par? mi se pare ca am parul moale sau nu stiu care e problma dar cand ma coafes ( bucle ) mi se lasa dupa vreo 2-3 ore sad

7 răspunsuri:
| Spitz10 a răspuns:

Chiar azi am incercat un sampon...parului meu nu ii prea place ca il face foarte uscat.Dar poate asta e solutia pentru tine. Daca e uscat e mult mai usor de intins sau sa il faci bucle sau etc.Dar nu e la mine acum...Iti spun maine il incerci si vezi cum e ok?

| YesOMG a răspuns:

In primul rand, iti trebuie putin talent... Sau fantezie!
Uite niste pasi pentru a avea niste bucle de senzatie :
- Sa iti iei un fixativ de la Nivea ( - iti trebuie unu extra. daca ai parul drept, nu uita sa il iei pe cel mai puterinic, daca ai unu ondulat e usor. Gaseste fixativul LoveTime - este unul roz, care miroase si frumos )
- Eu il am foarte cret (se vede la poza de proil ). Eu, cand ma plictisesc imi fac bucle naturale cu placa sau ondulatoru'
- Poti sa il pui pe bigudiuri ( nu uita sa dai cu fixativ odata cu bigudiurile si dupa ce le-ai lasat cateva munte + fixativ, sau o ora fara fixativ... il poti pune cand parul e ud )
- Nu uita sa iei un balsam sau sampon cu volum ( eu le urasc ca am destul volum )
- Pune-l pe moate! - il iei si faci multe,, cocuri,, in cap!

- Nu uita sa te uiti la niste tutoriale pentru bucle!
- Eu am inventat si ceva : Iau prima parte ( jum breton cu o parte din dreapta/ stanga si o ondulez si o dau pe crestet. asa poti sa faci in partea cealalta si iti va iesi ceva unat si minunat! ]

- Bafta!

| CiocolataCuPiper explică (pentru YesOMG):

Stiu sa imi fac bucle dar nu imi tin

| axel112 a răspuns:

Eu cred ca ai parul sensibil dupa parerea mea incearca sa-ti faci tratamente naturiste de ingrasare a parului sa til speli cu otet sau cu oua batute cauta pe internet ca eu sunt baiat dar am in clasa una cam la fel cu parul si profa de bio ceva de genu ia recomandat

| thebest7ionut7 a răspuns:

Ar fi bine sa incerci un sampon bun,masca balsam.Dar un rol foarte important are si alimentatia, incearca sa mananci alimente ce contin biotina si zinc :sardele, carne de porc, vita, lapte.Aceste doua elemente fac parul mult mai rezistent.Alementatia trebuie sa fie echilibrata.

| Andreeamargii a răspuns:

Te dai dupa ce iti faci bucle cu fixativ? si eu am farul fooarte moale si daca mi-l fac diminetata bucle si ma sau cu fixativ ma tine pana seara(8-9)fundita?

| 25lei a răspuns:

Draga Ciocolata[.], pune intr'un bol apa calda si mult zahar, asteapta sa se topeasca zaharul si dupa sa se raceasca apa.Torni apa peste par, astepti 15 min si il limpezesti bine. Trebuie repetat de mai multe ori(odata la 3 zile). Sper ca te-am ajutat. Bafta ^^