| nimicaici a întrebat:

Heeelp! Maine am teza la romana, si cand profesoara a predat diateza eu am lipsit si nu prea le-am inteles! As vrea sa imi spuneti care sunt criteriile de a le recunoase ..gen..diateza pasiva se recunoaste dupa complementul de agent si etc.Multumesc mult,

1 răspuns:
| stefania25 a răspuns:

Diateza activa este cea mai simpla:copilul citeste o carte, cea pasiva se formeaza cu ajutorul cele activa cartea este citita de copil practic cartea aia nu se poate citi singura iar copilul este subiect logic iar cea reflexiva arata ca subiectul gramatical este autorul(mai usor o distingi ca nu are nimic in comun cu celelalte practic daca u e pasiva si nici activa=>reflexiva)mie asa mi s-a parut mai usor... funda?