| Mέℓℓ a întrebat:

Heello.Trec clasa a saptea si as vrea sa stiu ce caiet sa-mi iau la chimie.De mate? M-ar interesa si ce ne va preda,formule,vom scrie mult, alte chestii sau ne vom duce in laborator.Am inteles ca dintr-a 7 doar scriem.E adevarat?+Ce vom face la fizica? Imi puteti zice la ambele doar pe primul semestru daca va e lene.Cine-mi raspunde la toate=funDĂ.

Răspuns Câştigător
| rasalas9 a răspuns:

De mate? Da.V-a va preda notiunile elementare,atomul, simboluri, substante mai simple, cum se formeaza substantele compuse, in a7-a va preda legaturile ionice si covalente, reactii, iar in a9a veti aprofunda materia din a7a.

La fizica veti incepe cu marimile vectoriale, in a6a ati studiat marimi scalare.O marime vectoriala este forta,care poate fi de mai multe feluri, de frecare, gravitationala, elastica, etc.Veti studia mecanisme simple si energia mecanica.
In a7a la fizica veti folosi foarte mult notiuni de geometrie, trigonometrie(teorema lui Pitagora, pe care cred ca o sa o faceti la fizica mai intai).

6 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Ia la ambele un caiet studenţesc de mate. La chimie veţi scrie o grămada. Daar veţi face şi probleme, spre final de an.
Fizica la fel, multă teorie, dar are şi multe probleme. Sunt echilibrate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Caiet de mate, mare

| andreit05 a răspuns:

Da, de mate. happy

| ITdevil a răspuns:

În primul rând, îți trebuie într-adevăr un caiet de matematică. Ce veți face la chimie și cât veți scrie, depinde de profesor. În cazul meu, am făcut 2 experimente, unul în clasa a 7-a și unul într-a 8-a. De scris, am scris mult, iar formule sunt doar câteva, veți lucra foarte mult cu regula de trei simplă. La fizică, dacă îmi amintesc bine, veți face curent electric, optică, ceva mecanică...

| IuliiChiştooc a răspuns:

DE matematica. big grin

| lindesa a răspuns:

La vhimie iti trebuie caiet de mate, nu conteaza ca e mic sau mare. La fizica pe semestrul unu noi am inceput cu recapitulare, efectele interactiunii, marimi scalare si vectoriale,compararea fortelor cancurente, forte coliniare,principiul actiunii si reactiunii,forta gravitationala si actiunea la distanta,forta deformatoare,forta elastica,momentul fortei,conditii de echilibru,parghia, scripetele,planul inclinat,lucrul mecanic,puterea mecanica,randamentul,energia de toate felurile (termica,mecanica,electrica,cinetica,potentiala),echilibrul,fenomane optica,refractia luminii, reflexia luminii, reflexis totala, lentilele, imagini in lentile, ochiul si ochelarii.La chimie o sa scrieti in mare parte, poate va mai face cateva experimente, da in mare faceti teorie. Sper ca te-am ajutat. Funda?