| monicaolaru1717 a întrebat:

Hei! Am o nelămurire in legătură cu cererile de prietenie pe Facebook. Eu nu primesc cererii si cand primesc odata la 2-săptămâni e turc si ăla. laughing si cu like-urile la fel. eu postez etc. Dar parca totul e asa lent.
O prietena primeste 10-15 cererii pe zi plus like-uri, ador-iti etc.
Dar eu de ce nu primesc? Chiar nu inteleg. toti sunt plini de cererii dar eu nu.

La cel mai bun raspuns dau funda.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Poți primi multe cereri de prietenie, dacă ai un conținut atractiv...
De multe ori, utilizatorii FB se lasă cuceriți de imagini frumoase, de un conținut care prezintă interes ori lucruri amuzante. De altfel, poza de profil (fir-ar ea să fie!) e f. importantă. Alege una, încât toți să fie tentați să îți viziteze/deschidă profilul. Trebuie avut în vedere și altceva: chiar dacă poza de profil e nice, iar conținutul contului e vag, lipsit de esență, de lucruri care captează atenția, absolut nimeni nu va fi tentat să îți trimită "friend request" ori "Following". Puțini vor fi, dar nu mulți.
Dacă ai mulți prieteni, e normal să primești like-uri, însă personal, nu cred că numărul like-urilor arată valoarea unei postări, cât numărul distribuirilor. Like-urile pot fi date și la schimb, și din complezență, amabilitate, pentru a face pe cineva bucuros etc.
Dar lucrurile care plac cu adevărat, sunt cele care te fac să le distribui, pentru a le avea și tu în colecția ta.
Acum, dacă nu primești deloc like-uri, ar fi bine să îți verifici setările. Poate ai setat ca "like" și "comment" să nu îți poată trimite oricine, doar prietenii tăi ori prietenii prietenilor.

Setări→ Postări publice→ Informații publice de profil→ Cine poate aprecia sau adăuga comentarii la fotografiile tale publice.

Verifică și la Setări→ Confidențialitate→ Cine mă poate contacta→ Cine îți poate trimite cereri de prietenie (alegi "Toată lumea", dacă asta vrei)

Success!