| Allexanndrra005 a întrebat:

Hei tpu..ieri m-am vopsit cu albastru de metilen, an pus toata sticluta +am diluat-o cu 2 l de apa.In loc sa-mi iasa albastru, mi-a iesit un negru inchis (Mentionez ca am pus toata sticluta de metilen).M-am spalat de 3 ori cu sampon, si tot nu s-a dus.Cam la cate spalari se va duce? *am parul saten*

Răspuns Câştigător
| DaCumSaNu a răspuns:

In mod normal se duce dupa 4-5 spalarari in proportie de 80-90% (in cazul meu). Dar in cazul tau... tu ai pus toata sticluta...ce sa zic. Poate ti se ia dupa vreo 10 spalari sau poate nu se mai ia deloc (gen foarte putin). Ai pus prea mult. Trebuia sa pui cateva picaturi si vedeai daca s-a colorat cat doresti tu apa. N-ai vazut ce puternic e? Sa pui toata sticluta e enorm de mult. In 2 litri o lingura de albastru de metilen era extrem de suficient pentru colorarea parului. Acum ce sa faci, spalate foarte mult si foloseste zeama de lamaie. Stoarce vreo 4 lamai medii si pune zeama lor in samponul in care te speli. Mai usor ar fi sa folosesti o sticla transparenta: cantitatea de zeama de lamaie o amesteci bine cu o cantitate egala de sampon (iese mai repede culoarea). Sper ca te-am ajutat :*

| Allexanndrra005 explică (pentru DaCumSaNu):

Am facut o greseala mare. aveam parul saten deschis... si acum nu mi sta bine cu negru

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

:rolling on the floor
N-am ras atat de mult timp... big grin

Tu n-ai avut ore de desen, n-ai pictat niciodata in gradinita si in primele clase?
N-ai vazut/invatat cum se combina culorile?
Parul trebuia intai decolorat si pe urma vopsit cu solutia foarte diluata de metil!

Daca ai parul saten, acesta este rezultatul compunerii culorilor alb + maro (= rosu + verde (= albastru + galben)) + galben. Daca ai adaugat albastru de metil (= albastru + rosu), rezultatul converge spre culoarea ceea mai inchisa, adica va fi un verde foarte inchis, spre negru.

Albastrul de metil este o vopsea intensa si durabila, care nu prea se poate indeparta usor nici de pe piele sau alte obiecte, doar chimic sau prin uzura. Din par, indepartarea chimica ar insemna decolorarea completa a parului, cu riscul sa ramana alb definitiv. Ca urmare, e mai bine sa-ti speli deseori parul cu apa si sapun /sampon, pana ce dispare efectul metilului sau pana ce creste atat sa se poate taia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bucura-te.Alte femei ar vrea sa acopere parul alb si nu reusesc deloc. Daca ai sti cat ne chinuim noi cele cu par alb sa il acoperim si e mai greu... Daca stiai ca esti satena si ca parul se va inchide la culoare, ce te mai miri acum si de ce vrei sa se duca repede culoarea nu inteleg.