| PamfleticaTotHellenne a întrebat:

Ma simt foarte prost deoarece prietena mea s-a certat cu prietenul eistraight face. Faza e ca ei nu aveau cum sa se intalneasca fara mine,deoarece parintii ei nu o lasa sa isi faca prieten,asa daca iesea cu mine pretindea ca mergem in parc sau la suc...
Am mers de cateva ori sa se intalneasca iar in ultima vreme ma saturasem sa merg,ma simteam in plus,adica na,vroiau si ei sa vorbeasca, se sarutau prea des si na..nu am mai vrut.Intr-o zi am vazut o convorbire intre ei si prietena mea era nervoasa nu stiu exact ce se intamplase si a spus ca se"pi**" pe prietenia dintre noi,stiu ca nu e frumos sa citesti conversatii dar nu m-am putut abtine.Apoi prietenul ei imi reprosa ca numai din cauza mea,ca nu vreau sa vin cu ea sa se intalneasca se cearta ei,imi reprosa ca face mult prea multe pentru mine.S-au certat de cateva luni bune si ea inca tine la el,dar el o ignora... Uneori cand se simte prost ii pare rau ca s-au certat si eu ca o proasta regret multesad.Nu stiu ce sa mai fac,cred ca si eu am dreptate in ceea ce spun, ma saturasem sa ma intalnesc cu ei si pe deasupra sa ma vorbeasca urat si sa imi reproseze ca nu fac nimic pentru eisad.
Vreau niste sfaturi sau daca ati trecut prin asta...
Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| Smiley97bla a răspuns:

Le spui foarte frumos ceea ce simţi.
Dacă ei spun că nu faci nimic pentru ei,atunci să fie părerea lor.
Dacă tu ai conştiinţa curată,cum că i-ai ajutat când ai avut ocazia,atunci nu ai de ce să te simţi vinovată.
Mai ales că tu ai vrut să le faci un bine,să îi ajuţi să se întâlnească,iar ei în schimb,se comportă urât cu tine.
Asta nu se face!
Dacă îţi mai reproşează ceva,fii indiferentă,şi spune-le verde în faţă ceea ce ai pe suflet.
Vorba ta până la urmă,se satură omul să te duci după ei,să stai în botul lor.
Dar,mai puteai să faci în felul următor când se întâlneau,adică: să stai cu ea, până se întâlneau, apoi plecai altundeva şi să îi laşi singuri. Apoi când trebuia să plecaţi, te suna, şi vă întorceaţi amândouă.
Dar na. asta este.

O zi bună happy!

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi-ti de viata ta. O prietena adevarata care tine la tine nu s-ar comporta asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le spui ceea ce crezi.Cu toate ca m-au cam impresionat frumosul vocabular al prietenei tale, presupun ca nu a spus-o intentionat, ci doar din cauza stresului si presiunii dintre ea si iubitul ei.
Tot ce trebuie sa faci este sa purtati o conversatie in particular cu fiecare dintre ei si sa le explici ca te simti in plus. Mult sussces! :*

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru anonim_4396):

Aceste cuvinte pe care le-a folosit atunci, nu le-a folosit doar o singura data, de mai multe orisad, tocmai de aceea m-am saturat.sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Tot cand era nervoasa sau binedispusa? Pai parerea mea spune-i ca ceea ce spune te deranjeaza, poate ea nu-si da seama ca te jigneste. happy

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru anonim_4396):

Pai cred ca daca ar fi in locul meu si-ar fi dat seama ca nu imi pica bine. Faza e ca ea nu stie de conversatia pe care eu am citit-o.Nu imi spune lucrurile astea in fata, le spune unor persoane si ma deranjaza tare, eu am considerat-o cea mai buna prietena si nu am putut spune vreodata ca ma p*s pe ea de prietenie.

| emaemma a răspuns:

Stiu cum e sa te simti in plus. parca nu ai avea nici un folos. ai facut bine. nu ii baga in seama pentru ca ei nu au dreptate. in loc sa se intalneasca pe ascuns ar fi fost bine sa ii zica parintilor ca vrea un prieten(apropo cati ani are fata, baiatul si tu?) oricum eu iti dau dreptate si eu m-am saturat de toti care se folosesc de oameni si tu esti un bun exemplu: numai lasa oamenii sa se folosesca de tine chiar daca e prietena ta. daca face asa inseamna ca nu poate fi numita prietena. sper ca tema ajutat happy

| triceraptor a răspuns:

Nu este vina ta. in loc sa se certe si sa te certe trebuiau sa se gandesca la o modalitate de a scapa de interdictie. trebuiau sa aprecieze ce ai facut pana in momentul in care nu a mai mers treaba si sa realizeze ca pana nu au un loc de munca si isi cumpara mancarea fara ajutorul cuiva, sunt la mana parintilor. parerea mea big grin