| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare problema. Prietenul meu s-a despartit de mine dupa un an si jumatate de relatie, din cauza ca se saturase sa ne tot certam, ma acuza mereu ca il insel si alte lucruri, deoarece pretindea ca si a pierdut increderea in mine. Dar nu este asa, in general sunt o fata cuminte, respectuoasa si buna la suflet. Tin sa mentionez ca am 16 ani. Dar pe langa acestea, mai exista inca o problema, prietena mea cea mai buna, dupa 12 ani de prietenie, pur si simplu m-a parasit, deoarece prietenul ei ii interzicea sa mai vorbeasca cu mine. Ea era singura care ma putea ajuta in orice situatie. Dar simt ca innebunesc, deoarece simt ca nu gasesc rezolvare pentru nimic. Iertati ma daca v am plictisit, dar sunt disperata! Vreau sa imi dati niste sfaturi, va rog crying

Răspuns Câştigător
| LoredanaS19 a răspuns:

Draga mea, voi incerca sa te ajut cat de mult pot..In primul rând trebuie in momentul de fata ca tu sa fi puternica, sa nu te bazezi pe unul si pe altul căci in momente de greu, nimeni nu iti va fi alături. Prietena aceea a ta, intr-un fel trebuie sa o intelegi căci daca si tie ti-ar fi cerut fostul sa nu mai vorbești cu ea pentru el probabil a-i face-o, in alta parte ea nu trebuia sa renunțe pur si simplu pentru ca totuși iti era cea mai buna prietena, Poate ca despărțirea de fostul o fost un motiv in plus sa te gandesti ca viata merge mai departe si ca odata si odata va veni baiatul care te va face sa fi cea mai fericita, mi-ar plăcea foarte mult sa te pot ajuta dar asta depinde de tine, tu trebuie sa înveți sa fi puternica si sa le dovedești tuturor ca poți si fără ajutorul lor. Hai capul sus si fu fericita, nu lasa ca fericirea ta sa se bazeze pe alții :*

| anonim_4396 explică (pentru LoredanaS19):

Iti multumesc din suflet pentru sfaturi :* voi incerca sa tin cont de ele :*

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Este timpul sa intelegi ca la varsta ta orice relatie, asa cum are un inceput, are si un sfarsit. Vei avea multe relatii in viata, important este sa iei partea buna din fiecare si sa eviti greselile pe care fiecare le facem si dupa aceea regretam.

| Betty12345678 a răspuns:

Nu te iubea suficient daca te-a lasat pentru atat, eu sunt cu pr meu de 4 ani si ne certam in fiecare zi apoi, dupa cateva minute uitam si motivul certei.Esti prea mica sa stai si sa bocesti petru un baiat, da-l in fras.Gaseste-ti alte preocupari.

| q23alexandra a răspuns:

Bună! În primul rând fata aceea sigur nu îți era prietenă adevărată dacă nu m ai vorbeşte cu tine pentru ca asa i-a spus prietenul ei. În al doilea rând, eu una cred ca acelea erau doar pretexte să se despartă de tine, probabil s-a plictitsit, sau i-a atras atenția alta fată, poate ai făcut tu ceva sau chiar i s-a luat de certuri posibil. Vorbeşte cu el, vezi dacă mai e ceva de salvat din relație dacă nu asta e, ai 16 ani, ai toată viața înainte să ți găseşti un băiat potrivit şi să ți faci prietene. Baftă multă şi fii tare, se mai întâmplă lucruri de genu'.

| anonim_4396 explică (pentru q23alexandra):

Iti multumesc din suflet pentru sfaturi! :* o sa incerc sa am mai multa grija in viitor