| Sqk00 a întrebat:

Heihei puppy dog eyes . As dori sa va pun o intrebare , si daca se poate sa nu va bateti joc batting eyelashes . Va rog cititi pana la capat , am nevoie de ajutor .
Deci , eu am avut o prietena [imi este si colega de clasa] si am tinut mult la ea . Dar ne.am certat , deoarece eu invat mai mult ca ea , si ea nu vrea sa recunoasca . La fiecare test copia de la mine , si ea nu recunostea , zicea ca a luat nota pe meritul ei . Dar , and era sa o asculte , am ajutat`o , dar nu i.am spus tot timpul corect , ca nici eu nu stiam iar in alta zi n.am mai ajutat.o si ea zicea "De ce nu m.ai ajutat? Acum am luat nota mica din cauza ta " chatterbox Si mai era o faza . Profu ` mate ne da 2 daca nu invatam teoria , si era langa banca noastra [a mea si a fostei mele prietene] si intrebase ceva din teorie , si eu stiam , iar ea mi-a spus "Ce? Cum e? Zi`mi si mie " si tocmai atunci se uitase profu` de mate la mine sa vada daca ii zic , si dupa a zis el " Daca ii zici , 1 iti dau in catalog ". Eu nu i.am zis ei , dar dupa a inceput sa faca " De ce nu mi.ai spus ? Esti nesimtita " si chestii de genul asta . Acum doua saptamani am dat un test la geografie cu atlasele deschise , dar eu nu aveam atlas , si ea il tinea la fiecare ora cu mine , dar la test ea nu ma lasa deloc sa umblu pe el , mi`l lua intotdeauna din mana ... Am luat nota mica la test , si toata clasa s.a luat de ea ca de ce nu m.a lasat sa ma uit pe atlas , la care ea face "Da` de ce sa iau eu nota mica din cauza ei ? " Va dati seama ca m.am enervat ... si m`am dus si i.am spus " Auzi , da` tu nu te.ai gandit niciodata ca in momentul in care tu copiai de la mine eu luam nota mai mica decat cea care o meritam eu din cauza ta ? Ca tu ma puneai sa dau foaia in fata si in spate doar ca sa copiezi tu ?" Si ea a ramas cu gura cascata . Nu a mai spus nimic . Iar acum ne.am mutat din banca , ssi ea sta acum cu o fata cu care se cearta mereu . Adica fata aceea nu prea stie la teste , iar ea [fata aia cu care m.am certat] tine cotul pe foaie ca fata cealalta care sta cu ea in banca sa nu copieze , iar dupa ea face cand vede ca colega`sa nu a stiut :" Da puteai copia de la mine !"

Deci eu nu inteleg . Ori eu am o problema , ori unele persoane [gen ea] sunt atat de egoiste in cat nu pot recunoaste . Adica daca se cearta cu toata lumeaaa . inseamna ca are o problema ? Eu vreau s.o potolesc . Sa inceteze cu arfele astea , si sa vada ca nu ea e cel mai important lucru de pe lumea asta . Adica , sa i se faca frica de mine ...

Ce.as putea face? Un sfat va rog ?

Fundaalove struck

Răspuns Câştigător
| kariny06 a răspuns:

Buna! Pai, ea a vazut ca poate profita de tine, si poate sa faca acest lucru in continuare. Asa am patit si eu. La teste vroia sa copieze de la mine si cand o asculta imi zicea sa-i scriu pe banca. Si i-am zis: " Sa stii ca eu nu am ajuns ca sa invat pentru tine. Eu nu vin la scoala sa-ti fac tie mofturile. Daca o tii tot asa, prietene nu o sa mai ai." Si in ziua aia a intrebat aproape toti colegii cu cine vrea sa stea, iar toti au spus ca vor sa stea cu mine[sa vorbeasca cu mine, iar pe ea sa nu o bage in seama] pentru ca toti stiau de ce e ea in stare. Deci cel mai bine este sa-i zici in felul urmator: " Pana acum te-am ajutat, nu am zis nimic. Ai profitat de mine cat ai putut. Daca nu iti schimbi comportamentu, pun pariu ca nimeni nu o sa mai stea cu tine. Si pot spune tuturor ca apelai la mine cand nu stiai la teste...Na...Am fost odata implicata in asta, si s-a intamplat acum 2 ani. Dar aceste sfaturi sper ca iti sunt de folos. Funda?

18 răspunsuri:
| wiliamss422 a răspuns:

Cine crezi ca ar citi atata? laughing))

| Smile94 a răspuns:

Mai bine stai in banca ta, din propriile greseli invata, nu din sfaturile tale tongue

| дℓÿčέ a răspuns:

Pai ea se vede ca profita de tine. Si sa i se faca frica de tine nu e cel mai bun lucru, dar nici daca o s`o iviti nu e un lucru bun. Vorbeste si tu cu ea si incearca sa-i zici sa`si schimbe comportamentul, daca nu isi va pierde toti prietenii. Daca nu va vrea, inseaman ca are vre`o problema[nu ma refer mintal] in familie si si`o descarca pe prieteni.Sau poate asa e ea si n`o poti schimba. Nah vezi tu ce faci happy. Bafta!

| Taniok a răspuns (pentru wiliamss422):

O da) ai dreptate:Cine ar citi atita?

| mire_1462 a răspuns:

Nu ai c sa ii spui ca sa se schimbe am trecut si eu prin asta cand eram la liceu sh crede`ma ca orice ai face s`au ai zice nu rezolva nimic.se numeste egoism sh unele pers sunt inzestrate din plin cu el, singurul sfat pe care ti`l pot da este sa stai departe de ea, sa devii indiferenta sh o sa vezi q o sa iti simta lipsa!

| Doηηa a răspuns (pentru wiliamss422):

Corect!laughing

| Cutitaru_Gelache_1991 a răspuns:

Acum tu zici ceva dar daca vine si prietena ta cu drept la replica ar zice altceva.nu stiu adevaru dar daca e cum zici tu.colega ta in maxim o saptamana vine inapoi la tine sa va impacati pentru ca numai da randament la fel cum dadea cand era in banca cu tine, asa ca fi mai atenta la viitoarele tale prietene.

| andreeam2000 a răspuns:

Parerea mea este sa uiti ca ti-a fost prietena...din ce ai spus e prea egoista...

| Shark08 a răspuns:

Buna am citit tot textu si a fost interesant dar daca ea nu recunoaste inseamna ca nu iei e prietena si ar trebui sa cauti alta prieten(a).

| Sqk00 explică (pentru Cutitaru_Gelache_1991):

Au trecut doua saptamani de cand ne.am certat si ea vrea sa dea cat mai bine in fata mea. straight face Oricum mersii de sfat :*

| Cubulets a răspuns:

Pai nu stiu daca asta va va aduce inapoi ca prietene, dar poti sa vorbesti cu ea sa-i zici ce simti tu. Poti sa o intrebi cum ar fi daca eu as lua nota mai mica decat tine pentru ce am zis eu? Sau de ce vi la scoala? Sa te dai mare si sa faci tu ce vrei din "prietenii" astia ai tai si sa iti bati joc de ei? Ea vine la scoala ca sa invete nu sa copieze de la altii. Si daca o mai vezi ca (virgula) copiaza poti sa ii zici profesorului/profesoarei si se rezolva. Din tot ce ai povestit tu acolo chiar pare enervanta...

| edamelda a răspuns:

Si eu am patit asta.Este o profitoare. incearca sa te foloseasca.nu ti fie mila pentru ca nu are de ce Fundaa?>

| DeeaDeiutza15 a răspuns:

Pai eu sunt fata si fetele nu toate sunt asa...pai ea asa are firea de schimbat nu cred ca poti sa o schimbi si eu am avut o prietena asa profita de mine dar eu am fost prea oarba ca sa vad la timp eu am procedat astfel:
Am lasat-o in pace, te inteleg ce vrei sa spui dar nu cred ca o poti schimba dar ai putea incerca sa discuti cu ea problema poate are probleme acasa si de aceea e asa.
Sper ca te-am ajutat daca ai o nelamurire lasa mesaj.happy

| Theodore9 a răspuns:

Prea lung si plictisitor dar da aici trebuie sa faci doar un singura cloncluzie cel care te foloseste nu este prietenul tau., cele care este cu tine la bine si la greu este un prieten adevarat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai s-o ajuti sa scape de egoismul din cu*rul ei. Asa ar face orice om care-i vrea binele. Asta daca tii la ea, daca nu inchide-i usa si s-a terminat povestea.

| dotcube a răspuns:

E nebuna,incearca sa o eviti sa isi dea singura seama ca greseste, evident, daca are ceva in cap.

| kariny06 a răspuns:

Mersi!:*

| kariny06 a răspuns:

Multumesc:*