| eusuntanamaria a întrebat:

Sunt intr-o situatie foarte naspa sad.
Vineri la matematica a sosbo colega la tabla si nu stia. Era la inceputul problemei, deci era ceva usor. Profesorul s-a enervat foarte tare pe ea si i-a pus 4. La partea cea mai grea, m-a scos pe mine (stau in prima banca si normal ca pe mine m-a vazut prima ca sa continui exercitiul). Chestiile alea le-am facut la sfarsitul anului trecut si nici nu ne-a explicat semnele de acolo. Fiind nervos din cauza acelei colege a inceput sa tipe la mine ca de exemplu acolo nu era 38 era 39, dar tot cum am zis eu era bine, dupa at at tipat in care mi-a venit si rau ca nu suport sa tipe cineva in halul asta la mine, m-a intrebat o definitie. Cane eram gata sa o spun m-a trimis la loc si mi-a pus si mie 4. Si a intrebat alta colega, nu a spus ceva acolo si gata si ea 4.
E primul meu 4, si mi-e frica si rusine in acelasi timp sa-i spun mamei! M-a certat monstru de la un 8, m-a tras si de par atunci ca cica nu mai invat de am luat 8 si de la 4 nu stiu de la CE sa ma astept! sad Eu sunt foarte emotiva, cand a zis de 4 era sa plang dar m-am abtinut, mai am in 7 si in 10 la mate doar ca ne-a dat un test si mi-e frica sa mai iau o nota mai mica de 9 la test, ca o sa trebuiasca sa-i spun si de 4 si o sa fie scandal monstru! Si diriginta face sedinta in fiecare luna,deci trebuie sa-i spun cumva dar mi-e frica! Ea il stie pe profesor,l-a avut si ea,acum e cam batran si sincer nu mai are toate tiglele pe casa, si mamei i-a dat un 2 cand era mica pe nedrept,sfaturi va rog! Credeti ca o sa ma creada? Oricum stie ca nu facem nu stiu CE la matematica,de AIA o sa ma mute din class,dar,cum o pot calma,cum sa-i spun eu si sa nu afle de altundeva, fara sa-mi fie frica? La acel 8 m-a facut sa plant,nu neaparat din cauza ca mi-a dat niste palme,ci din cauza vorbelor. M-a si pedepsit atunci, DE LA UN 8! Si mi-e extrem de rusine, va rog ajutati-ma!

3 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Pai nu ai ce sa faci decat sa ii spui motivul pentru care ai luat 4. ce ai spus si aici pe tpu..Ar trebui sa te inteleaga...
Si stai linistita, in viata sunt lucruri muuuuult mai importante decat o nota de 4... happy O sa ai examene ale vietii serioase, un 4 o ti se para un fleac.happy

Daca nu ii spui se va afla si e mai rau.
Ii spui si ii explici ce si cum si ii promiti (dar te si tii de cuvant) sa inveti mai bine si sa iti repari nota.
Daca profesorul nu da note pe drept pot face parintii o plangere la directorat.dar nu stiu mai multe.happy
Si stai calma, nu e asa mare dezastrul precum il vezi tu acum.Linisteste-te.In viata sunt lucruri mult mai serioase si importante decat o nota slaba la liceu.happy Crede-ma.

Noapte buna.
happy

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Am citit tot ce ai scris chiar imi pare rau pentru tine. Poti sa ii aduci aminte mamei tale subtil ca si ei i-a pus 2 cand il avea drept profesor. Si cum e posibil sa iti faca atata panarama pentru un 8... ? Eu cand vin acasa cu un test in care am luat de ex 4, 50 si ma intreaba maicamea de ce am luat nota aia ii raspund : E nota de trecere? Si eu am avut o intamplare de genul : Am luat un 3 la scoala si cand am ajuns acasa taicameu m-a certat si mi-a dat un pumn in figura asa cum vezi in filme de m-a pus la podea si dupa ce m-am ridicat de pe jos mi-a venit un o criza de ras de ala mai isteric ( sincer nu stiu de ce ) si a venit taicameu la mine si m-a intrebat de rad asa ca un dement si in secunda urmatoare l-am scuipat in fata ( l-am murdarit tot de saliva si sange )

| eusuntanamaria explică:

Plang * scos-o*