| nothinglefttolose a întrebat:

As vrea sa-mi iau laptop si nu vreau sa fac o alegere gresita. Dupa ce criterii il aleg? Ce trebuie sa aiba?

Ofer funda happy

Răspuns Câştigător
| simaalex98 a răspuns:

Laptop daca vrei pentru jocuri te sfatuiesc sa iti iei unitate mai bine! Daca vrei neaparat laptop uitate sa aiba procesor Intel i3, i5, i7(cel mai bun) iar placa video sa fie 1GB/2GB deoarece la jocuri aceasta conteaza foarte foarte mult! RAM ar fi bine 8GB deoarece jocurile noi sunt mai pretentioase! HDD recomad 500GB/1TB! Ecranul 15.6" neaparat sau chiar mai mare daca gasesti! Alte criterii nu prea sunt foarte importante...Bateria cu 6 sau mai multe celule, tastatura ar fi buna si cu numpad, boxele de 3W, 5W depinde...Camera video nu prea conteaza la el, cea normala fiind de 0.3 megapixeli.Sa aibe 4-6 mufe USB dintre acestea 2 USB 3.0 iar restul USB 2.0. Unitatea optica sa poata scrie Blu-Ray, deoarece acum sunt din ce in ce mai folosite! Sper ca te-am ajutat! Ma poti contacta si te ajut sa gasesti un laptop bun!

13 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Daca iti vei cumpara un laptop pe ideea ca" lasa, il cumpar acum si mai tarziu vad eu ca fac pentru ca acum am bani" orice laptop vei alege va fi prost. Atata timp cat nu sti la ce il vei folosi (activitatea principala), nu vei face o alegere buna. Depinde si de banii pe care ii ai. Ar fi foarte usor
sa-ti spun "ia-ti unul de 4000 lei si va fi foarte bun pentru orice". Dar se merita sa dai 4000 lei pentru Office, niste filme, mess si facebook? Gandeste-te.

| nothinglefttolose explică (pentru horia2012):

Zic si eu ca nu se merita si nici nu m-am gandit la chestia cu : " acum am bani ".

Bugetul meu e pana in 2000 de lei.

Vreau doar sa stiu cam dupa ce sa ma orientez in alegerea lui.

| horia2012 a răspuns (pentru nothinglefttolose):

Criterii apar atunci cand vrei sa-l folosesti pentru ceva anume.
Exemplu (arhitecura, proiectare 3D, matematica, fizica, constructii.)
La modul general uite cateva modele:
http://www.emag.ro/......EWQHNBBBM/
sau
http://www.emag.ro/......E2L4NBBBM/
sau
http://www.emag.ro/......EPLCNBBBM/
sau
http://www.emag.ro/......E4L9NBBBM/
si
http://www.emag.ro/......E70LNBBBM/

| ReusxD a răspuns:

Bună.
Mergi pe siteul www.eMag.ro,
şi acolo scrii laptopuri.
Gaseşti o grămadă+informaţii despre eL.
Pa, pa!

Răspuns utilizator avertizat
| adywow a răspuns:

Orienteaza-te spre cele cu placa video si procesor bun parerea mea happy Chestiile precum RAM-ul sau HDD mai se pot adauga pe parcurs

| InnocentSίn a răspuns:

Toshiba,eu il folosesc si sunt mulumita de el.
Bafta! kiss

| floppy98 a răspuns:

Vrei ca sa te joci pe el?
daca da ia unu sa aiba placa video nVida de vreo 1GB ram sa aia 4-8 GB procesor i3, i5, i7(da asta e scump)
uitete sa aiba vreo 500GB-1TB HDD... da nu recomand laptop pentru jocuri

sau daca il doresti doar sa intrii pe internet sa stai pe facebook sa stai pe mess ia-ti unul cu vreo 2-3 GB de ram 512 placa video procesor. AMD sau Intel depinde ce are indiferent...
daca ai vrea sa stii o firma ia-ti un Toshiba sau Acer daca ai bani ia-ti chiar un Apple sau HP happy

fundita?big grin

| nothinglefttolose explică (pentru floppy98):

Nu-mi trebuie pentru jocuri.

Toshiba am auzit ca are o tastatura cam aiurea.

As opta pentru Acer sau Hp.

Multumesc!

| al3xtheb3st a răspuns:

Iao asa placa video la laptop e extrem de scumpa sa o inlocuiesti asa ca o iei de 1 gb de la inceput
Procesurul la fel il ori Intel i3 i5 sau i7 ori amd a 4 a6 sau a8
Si rami conteaza trebuie sa ai 4 gb si e aproape destul ar fi bine pe o placuta sa mai poti adauga
Un hdd de 320 sau 500 gb e indeajuns pentru ca poti sa iti iei unul extern
Cam u laptop asa poti gasi intre 2000-3000 lei cam astea sunt preturile eu iti recomand ca firma HP sau Acer

| Lukiano a răspuns:

Depinde de suma pe care o ai la dispozitie pentru achizitionare. In general incearca sa optezi pentru un procesor cat mai bun (i3, i5, i7) si o placa video dedicata. Rami nu ai nevoie de mai mult de 4GB DDR3, iar HDD ce trece peste 320 GB este mai mult decat de ajuns. Oricum HDD-ul il poti schimba cu unul mai bun, asta dupa expirarea garantiei.

| andreea5elena a răspuns:

Buna. Pai uite cele mai bune marci de laptop-uri : Asus, HP, Acer, Toshiba, Samsung. Acum depinde de marimea pe care o vrei la ecran.Eu am Asus si merge foarte bine happy

| AlinaShhhhh a răspuns:

Eu cred ca trebuie cele cu procesorul bun:TOSHIBA e unul dintre ele

Funda?