| Georgiaanat a întrebat:

Heii TPU. Spuneti-mi va rog cum sa ma opresc din plans. Mama cu tata s-au certat din nou s, iar mama sta in camera pe intuneric si plange. Nu vrea deloc sa vorbeasca cu mine, si nu suport sa o vad in starea asta. Imi zice ca ea nu mai poate si ca ea munceste toata ziua si noi [eu cu tata] stam toata ziua. dar nu e asa. maine poate vorbesc cu ea dar nu stiu ce sa-i zic. Pareri?sad

5 răspunsuri:
| Picipuu a răspuns:

Poate ca mamei tale i-ar trebuiu o mica pauza. Adica gandeste-te ca ea spala rufele face mancare are grija de voi mai face si curat si mai trebuie sa spele si vasele. Nu toate mamele sunt rezistente. Cand stresul se aduna si nu mai poate se supara repede si chiar dintr-un lucru mic. Asa ca ar trebui sa impartiti sarcinile. Mama mi-a facut un tabel ciu ce trebuie sa fac asa ca are si ea timp seara sa iasa din casa si sa mearga la piscina sau sa citeasca o carte. Deci comvingel pe tatal tau sa ii faca surpriza o excursie undeva sau fa cum a facut mama mea. Imparte munca in mod egal pentru totiwinking
Sper ca te-am ajutat. Imi pare rau pentru tine stiu cum e. Si ai mei se cearta des.

| Georgiaanat explică (pentru Picipuu):

Mama nu spala vasele nici rufele. Tata le spala si uneori si mama. Mama sta toata ziua in atelierl [E croitoreasa] si acum e stresata cu o nunta. straight face Am facut ce am putut prin casa si m-am dus afara iar cand am venit sa mananc mama plangea.

| Picipuu a răspuns (pentru Georgiaanat):

Eu am vrut doar sa ajutwinking. Nu stiam toate detaliile.

| nicko a răspuns:

Eu am vorbit de multe ori cu mama cand era in situatia mamei tale, dar la noi era vorba si de o oarecare inselare.In fine uneori mama accepta sa imi vorbeasca dar a avut si perioade in care proceda la fel ca mama ta, se enerva si pe mine din cauza tatalui.Eu m-am obisnuit sa stau langa iei atata timp cat se cearta mai tare, sa intervin in caz de ceva, iar daca vad ca se mai linstesc ma duc sa nu ii vad sa nu ii aud si ma inchid in mine, ma gandesc ca o sa fac 18 ani si o sa plec si o sa am o familie fericita.Comporta-te normal, sa ai o expresie trista, o sa isi dea seama ca te afecteaza.

| Elvina a răspuns:

Vorbesti in mod normal. N-ai ce sa faci daca nu se inteleg asta e.