| fabulousgirl a întrebat:

Hey all...imi puteti da si mie exemple de basme populare si baseme culte...

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Michelle13 a răspuns:

Basm populartongueacala,Baiat sarac, O mie si una de nopti...
Basm cult: Danila Prepeleac, Harap-Alb de I.Creanga; Tinerete fara batranete si viata fara de moarte, Greuceanu, Praslea cel voinic si merele de aur(toate de P.Ispirescu)...Vreau funda!

| ruxi1728102 a răspuns:

Basmele populare sunt creatii ale unei colectivitati anonime transmise din generatie in generatie:"Greuceanu","Tinerețe fără de bătrânețe și viață fără de moarte","Borta vantului"; iar cele culte au un autor.aici sunt multe:."Pacala in satul lui","Doi feti cu stea in frunte"(Ioan Slavici),"Aleodor imparat","Fata mosului cea cu minte","Praslea cel voinic si merele de aur","Sarea in bucate","Porcul cel fermecat"(Petre Ispirescu)etc

| candygirl a răspuns:

Basm cult: fat-frumos din lacrima,
basm popular: povestea lui harap-alb. big grin
astea le stiu si eu laughing

| alexandraalexutzZanebunik a răspuns:

Greuceanu,aleodor imparat, tinerete fara batranete si viata fara de moarte, prslea cel voinic si merele de aur, doi feti cu stea in frunte, harap-alb, porcul cel fermecat......atat stiu si eu...happy