| looooLll a întrebat:

Exemple de basme populare, va rog! dau funda happy

9 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Iata cateva :
-Praslea cel voinic si merele de aur
-Fat-Frumos din Lacrima
-Tinerete fara batranete si viata fara de moarte
-Balaurul cu 7 capete
-Harap Alb
-Greuceanu
-Fat-Frumos si Ileana Cosanzeana
-Palatul de Clestar
-Frumoasa lumii
-Doi Feti cu Stea in Frunte
-Neghinita
-Zana zorilor
-Pastorul Mina si Musata Lumii
WOW! da ce disperat eram odata dupa basme si povesti! Si cred ca nici acum nu m-am trezit din acea lume frumoasa... sad

| Blue_Andreea_1996 a răspuns (pentru lpavel):

Povestea lui Harap Alb nu este un basm popular; este un basm cult.

| lpavel a răspuns (pentru Blue_Andreea_1996):

Asa scria pe cartea pe care am citit-o : Basme si Povesti populare! Dar daca zici tu ca e un cult ma dau pe religia aia laughing

| Blue_Andreea_1996 a răspuns (pentru lpavel):

Ai noroc că nu sunt atee laughing

| OoBunnyoO a răspuns:

Tinerete fara batranete si viata fara de moarte, Greunceanu, Zana Zorilor, Ileana Simziana, Praslea cel voinic si merele de aur, Aleodor Imparat, Insir-te margaritar, Fata saracului cea isteata, Cele douasprezece fete de imparat si palatul fermecat, Ciobanasul cel istet, Gainareasa, Tugulea fiul unchiasului si al matusei, Pasarea maiastra, Fata mosului cea cuminte, Hotu imparat, Luceafarul de ziua si luceafarul de noapte, Cele trei rodii aurite.

| Danysan a răspuns:

Bruneta cu Merele de Aur -O tot caut da nu o gasesc...

| Marct a răspuns:

Greuceanu

| Didina_Pavel_1960 a răspuns:

Cum trebuie sa aiba un copil