| Maria1300 a întrebat:

Hey...sunt clasa a 7-a si am luat in octombrie un 8 la fizica.de obicei iau 9 si 10. ok, ok, media imi iese 10 dar pana acum nu i-am spus mamei de nota aceea. Sunt de felul meu mai "indirecta", nu pot sa zic totul fara frica. Joi am sedinta si sigur va afla de nota. Mi-e si rusine de mine si am o mustrare. Nu vreau sa afle la scoala,as vrea sa ii spun eu, dar n-am curaj. Ceva sfaturi?

Răspuns Câştigător
| Defalucy a răspuns:

Buna! Un 8 nu este o problema.Da, s-a intamplat ai gresit, dar e doar un 8, nu ai luat mai multi de 8 sau alte note mai rele. Explica-i ca ai gresit si spune-i de ce : te-a durut capul, nu ai fost atenta, nu ai mai avut timp.Promite-i ca nu se va mai repeta si un parinte normal nu te va certa.
Eventual, daca afla la sedinta, spune-i ca ai uitat sa ii zici de el, ca nu e mare lucru.
Eu una te felicit ca ai note asa bune. Succes.:*

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E doar un 8... mai intelegeam daca era 4

| Bondarel99 a răspuns:

Și când o sa iei un 5 ce o sa faci? O sa fugi de acasă? Notele nu înseamnă totul. Tot ce contează e sa înveți pentru tine, sa ramai cu ceva din materia aia, nu sa memoreze niște formule și sa iei 10. Ii spui ca ai luat un 8 și ca o sa încerci sa nu mai repeți asta și gata. Doar nu o sa te dea cu capul de pereți, fii serioasă...

| Dieneez a răspuns (pentru Bondarel99):

Noua ne pasa de note deoarece unii parintii(mama) ne bat daxa luam o nota mica. De aceea ne este frica. Ne bat, tipa, urla, pedepse peste pedepse doar pentru o nota...

| alina2k18 a răspuns:

Pai fa un pic pe victima si speriatawinking
Gen: mami, ti-am ascuns de o nota la scoala ca nu am vrut sa te superi pe mine si vezi de acolo cum evolueaza treabawinking
Oricum e 8, media iese 10, ar trebui sa fie mandra maica ta de tine, oricum este cu siguranta si iti faci tu probleme degeabawinking
PS: EU Luam numai 5 si 6 la fizica, mate si chimie si mama era cea mai fericita ca treceam clasa la astea laughing)

| Andreeeeeeeea2000 a răspuns:

Dacă în general iei doar 9 si 10 nu vad de ce s-ar supăra părinții tăi pentru un 8.
Fii sincera cu ei, nu cred ca ar fi mare tărăboi pentru un 8.
Dacă ar afla de la scoala pot fi un pic dezamăgiți ca nu le-ai spus, vor simti ca nu ai încredere în ei sau ca iti e frica de reactiile lor chiar dacă nu ii asa.

| Dennv a răspuns:

Ce dragut, peste 2, 3 ani te vei uita ce intrebari ai pus pe TPU si o sa mori de ras laughing

| Cristian_Cotor_1994 a răspuns:

Înseamnă ca a ta mama are o problemă grava la cap daca iti va spune ceva ca ai luat 8.