| Mara2727uwuu a întrebat:

Hey tpu...am o problema, va rog ajutati-ma...am luat o nota mai mica(da, da stiu plictisitor) doar ca eu nu i-am spus mamei de ea si se supara foarte rau cand o mint. Stiu ca trebuia sa ii spun insa nu am avut curaj deoarece imi este foarte frica de ea. Vreau sa o fac sa nu afle de nota.Acum cu carantina cred ca va fi mai usor, vreau sa ii spun de media la materia respectiva adica 9 (pentru ca atat o sa imi iasa cu nota mica) doar ca o sa ii spun ca aveam un 8 si un 10 si de aceea mi-a iesit 9 (nu vreau sa afle si de nota mica). Va rog din suflet ajutati-ma, nu stiu ce sa fac si chiar nu pot sa ii zic, este foarte greu

Răspuns Câştigător
| Katie1356 a răspuns:

Pai odata ce nu o sa te intrebe de nota si ii poti spune alte note, cred ca ar fi ok doar sa stie medie, pentru ca oricum probabil nu vor mai fi trecute ulterior in carnet.
Daca totusi vrei sa ii spui si sa iti iei asta de pe inima, pentru ca nu stii cum se poate intampla sa afle, du-te calma la ea si explica-i faptul ca a fost o zi proasta, in care nu te-ai simtit tocmai ok si de aceea ai luat acea nota, dar ii promiti ca o vei remedia cu prima ocazie.

| Mara2727uwuu explică (pentru Katie1356):

Multumesc mult! Chiar m ai ajutat! Si tu si ceilalti!

Răspuns Apreciat de Editori
| EGGc a răspuns:

Trebuie să acționezi matur si sa iti asumi nota, oricât de înfricoșătoare e mama ta trebuie sa stie.
Ar trebui să îi spui ca ai un secret fata de ea care te face sa te simti prost, dar de care iti e frica sa ii spui, și i-l vei spune doar daca promite că va încerca să empatizeze cu tine.
Eu cand făceam ceva rău (dar nota 8 nu e cebaceva rau) procedam in acest fel, uneori radea sau ma consola. Alteori se enerva, dar atunci era dreptatea mea și puteam scoate ochii : "ai promis ca nu te enervezi", "nu iti mai spun nimic de acum " ma iubesti? Atunci accepta faptul că am si defecte, nimeni nu e perfect ".
O promisiune e o promisiune si trebuie tinuta! Indiferent ca e un motiv copilăresc sau tine de ceva mai greu de realizat.
Nici mama ta nu este perfecta, nimeni nu e, iar cea mai mare slăbiciune a părinților sunt copiii săi. Asa ca sa nu iti fie frica, spune-i, asuma-ți si ai incredere in ea!
Sper sa te fi ajutat, bafta!

| Mara2727uwuu explică (pentru EGGc):

Iti multumesc mult, insa mama mea nu este asa...mama crede ca notele sunt cele mai importante din lume si nu este vorba de un 8, ci de o nota mai mica, eu stiu ca mama ma iubeste, insa cand iau note mici parca dintr o data dispare toata iubitrea
Insa iti multumesc pentru ajutor

| Bariel a răspuns (pentru Mara2727uwuu):

Poti fi putin sireata, uite o schema care mai mult ca sigur va functiona daca mama ta are catusi de putina empatie pentru tine. Totusi trebuie sa ai si ceva skill uri de acting, iti recomand sa exersezi inainte de a o aplica, eu am folosit o de cateva ori si a functionat de fiecare data. Schema este destul de simpla, tot ce trebuie sa faci e sa te duci plangand la ea(putin exagerat cu bocete) si sa i spui nota respectiva pe care ai luat o, ca mama ea ar trebui sa te consoleze si sa spuna ca e ok. Incearca sa faci si o mutra simpatica ca sa o atinga la inima catusi de putin

| Mara2727uwuu explică (pentru Bariel):

Multimesc mult? Insa mama mea imi spune ca exagerez si fac pe interesant, asa ca sa nu mai plang ca o enervez

2 răspunsuri:
| Mara2727uwuu explică:

Apropo:eu incerc sa nu afle de nota pentru ca suntem in carantina
p.s:multumesc anticipat