| Hitman123456789 a întrebat:

Pe primul semestru am ramas corigent la matematica ( sunt in clasa a 7-a ). Am avut nota 4 in teza pentru ca nu m-am pregatit corespunzator si colegul meu de banca nu ma lasa sa scriu, copia pana si la teza...Chestia e ca mama nu a aflat, si mi-e frica ca o sa afle daca face diriginta vreo sedinta. De tata nu mi-e foarte frica, pentru ca e in Germania si pana ajunge el in Romania sa ma certe mai e happy. As putea sa-i spun mamei ca diriginta a spus ca ne da lucrare corigentilor si celor care nu au destule note, plecand de la nota 3. Eu am invatat cat pentru un 5 ( atat imi trebuia, aveam media 4.37. Da, m-a lasat corigent pentru 13 sutimi ) si cand a adus lucrarile am vazut ca era un punct din oficiu, si am luat 3. Deci daca pleca de la 3, cum a spus, aveam 5 si treceam. Credeti ca se va supara rau?

2 răspunsuri:
| AKARA0 a răspuns:

Stai liniștit.
Eu am luat odată și 3 in teza și n-am pățit nimic laughing
Cel mai bine ar fi sa nu ii spui pentru că sa va supăra, și ai grija sa nu-ți treacă teza in carnet că ai belit-o. Învăța mai mult, macar până în nota 7 că să-ti îndrepți media pe semestrul acesta.

| Warpion a răspuns:

Salut!
Imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat dar cel mai bine are fi sa-i spui mamei tale despre faptul ca ai ramas corigent, incerca sa-i spui cand este mai relaxata sau in functie de temepramentul ei sa-i spui intr-un mod care sa nu o enerveze, desigur o sa existe si consecinte poate sa zicem o palma, sa te certe, 1-2 saptamani pedeapsa ceea ce nu mi se pare exagerat dar este mult in avantajul tau sa-i zici decat sa afle la o sedinta deoarece daca ii v-a spune diriginta va fi mult mai "nasol" pentru tine fiindca nestiind faptul ca tu ai ramas corigent va avea un soc sa zicem sau fiind de fata si alti pariniti se v-a simti josnic si aici este momentul in care se v-a supara sau se enerva pe tine foarte tare si o sa-si cam piarda increderea in tine ceea ce iar nu este un lucru bun pentru tine si vei avea niste consecinte mult mai aspre de suportat decat in cazul in care ii vei spune, deci sfatul meu este sa-i zici deoarece trebuie sa-ti asumi responsabilitatea pentru chestia asta.
Succes pe semestrul aceasta!