| anonim_4396 a întrebat:

Ajutorrr! Am o pretena, e in clasa cu mine, iar maine avem sedinta cu parintii, iar ea nu i-a spus nimic, mamei sale, deoarece maicasa nu stie de de multe dintr notele ei. Ea e constienta ca o sa afle mai incolo dar acum nu vrea nici cum sa ii zica. Si nici de sedinta de Miercuri nu ii zice. Iar ea s-a gandit sa faca asa: sa mearga joi dimineata dupa ce se trezeste la ea(sau sa o sune de la scoala) si sa ii zica: Ai fost la sedinta? Maicasa: Ce sedinta? Ea: Ti-am trimis marti mesaj cu sedinta, ca stiam ca eu o sa uit sa iti zic, si acum mi-am amintit. (Maicasa e cam dura si daca ar afla de note cred ca si-ar lua-o). Cum sa faca. Aveti alte idei?

6 răspunsuri:
| TiffanyღBJ a răspuns:

Oricum mama ei o sa afle si o sa fie si mai rau. In afara de asta, mamei o sa i se pare suspect ca i-a trimis mesaj, dar nu l-a primit. Si o sa ii ceara telefonul sa vada mesajul. Iar ea o sa spuna "imi pare rau, mama, l-am sters dupa ce ti l-am trimis.", asa-i?
Daca as fi mama ei, nu as crede un cuvant, mai ales dupa ce as afla de note. Si prietena ta ar intra in incurcatura.
Asa ca cel mai bine ar fi sa ii spuna mamei adevarul de acum si in nici un caz sa nu o trimita la sedinta fara sa ii spuna.

| Bia125 a răspuns (pentru TiffanyღBJ):

Am incercat sa o conviung dar nu accepta? Cum sa faca? Adica s-a gandit sa ii trimita un mesaj adevarat cand va fi telefonul la ea(fica) si sa faca in asa fel ca pana a doua zi maicasa sa nu vada mesajul... Cum sa faca?

| Bia125 a răspuns (pentru TiffanyღBJ):

Am incercat sa o conviung dar nu accepta? Cum sa faca? Adica s-a gandit sa ii trimita un mesaj adevarat cand va fi telefonul la ea si sa faca in asa fel ca pana a doua zi maicasa sa nu vada mesajul...Ai vreo idee>? Eu nu mai stiu cum sa o ajut, ce sfat sa ii daucrying

| TiffanyღBJ a răspuns (pentru Bia125):

Nu prea mai am vreo idee...sorry. Eu nu am facut chestii din astea big grin
Dar stiu sigur ca minciuna nu duce nicaieri, rezolva problema doar pentru moment. Asa ca singurul sfat este sa ii spna adevarul. Daca tu nu poti sa o convingi fiind prietena ei, atunci nu stiu cine si cum o va putea convinge.

| x3Ad a răspuns:

Nici un părinte nu vrea răul copilului său. Chiar dacă o să afle de note, normal că va fi supărată. Şi chiar dacă o să se enerveze, o face pe bună dreptate. Iar dacă îi dă una, poate aşa o va trezi la realitate. Cea mai bună metodă ar fi să se apuce de studiat grav pentru mărirea mediei. happy

| Bia125 a răspuns (pentru x3Ad):

Am incercat sa o conviung dar nu accepta? Cum sa faca? Adica s-a gandit sa ii trimita un mesaj adevarat cand va fi telefonul la ea(fica) si sa faca in asa fel ca pana a doua zi maicasa sa nu vada mesajul... Cum sa faca? Ma poti ajuta?