| s1ge123 a întrebat:

Am o intrebare: Ce ar trebui sa am in disc local (C). Va intreb pentru ca la mine (C)-ul este plin si nu stiu ce programe s-a sterg! Mie frica, poate sterg ceva important cum ar fi ceva de la windows sau ceva mai important.

5 răspunsuri:
| DenisIonut01 a răspuns:

Deschide computer click dreapta pe c si du-te la proprietes (ultima) dai acol si apoi dai pe disk cleanup apoi astepti pana se deschide o alta fereastra, o sa iti apara o lista in fereastra si tu trebuie sa cauti recycle bin sa il bifezi. apoi dai ok si vezi cat ti-a mai eliberat.

| miTzuliK93 a răspuns:

Start -> Control Panel -> Uninstall a program / Programs and Features -> dezinstalezi toate programele care sunt useless sau care ti se par fantoma. Pe restul, cele care se afla in C -> Program Files, le poti dezinstala si reinstala intr-o alta partitie. NU DRIVERELE! Driverele lasa-le in C.

| s1ge123 explică (pentru miTzuliK93):

Nu stiu care sunt driverele

| MozZatY a răspuns:

Salut, depinde...eu de ex in C: am windows-ul, plus programele de baza (pachetul office, browserul, cele pentru vizionat filme si drivere). Jocurile sau alte programe care nu intra in categoriile mentionate le pun in alta partitie, astfel incat in momentul in care le dezinstalez sa nu imi afecteze sistemul de operare sau driverele. Plus ca poti sa formatezi partitia respectiva (D:, E:, etc) fara sa reinstalezi sistemul de operare...asta in caz ca ai probleme cu registrii din partitiile respective. Salutari.

| s1ge123 explică (pentru MozZatY):

Daca formatez partitia C mi se sterge si fisierele de la windows (windowsul)?