| nice67 a întrebat:

am local diskC plin si nu mai pot sa instalez nici un program...ce pot face? problema asta o am de-atata timp si nu stiu ce sa fac; am dezinstalat programe dar degeaba. Ce sa sterg ca sa-l curat?
Pls help me!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Muta din C in D tot ceea ce nu este program - muzica, poze, text, filme, etc.
2.Sterge toate programele gratuite, bineinteles in afara de sistemului de operare si un browser. Ai grija sa nu stergi programe licentiate si pe care nu le mai poti reinstala.
3. Faci o curatare a partitiei, poti folosi Disk Cleanup din Accesories/System Tools sau un program gen CCleaner (de la Piriform.com).
4.Faci o defragmentare a partitiei, cu Disk Defragmenter, tot din Accesories/System Tools sau cu Defraggler (tot de la Piriform.com).
5.Reinstalezi programele gratuite de care ai nevoie. Vezi ca pot fi acelasi gen de programe, care fac cam acelasi lucru, dar sunt diferite ca spatiu ocupat. De ex., pentru citirea fisierelor in format pdf se poate folosi Adobe Reader dar si Foxit Reader, care este mai mic. Succes si numai bine!

2 răspunsuri:
| HεεЌεЯε a răspuns:

Sterge ceva neiportant... ceva ce nu-ti trebuie.

| Mozololo a răspuns:

Sincer sa fiu am avut si eu o problema exact la fel. Tot ce poti face este sa stergi programele inutile sau folderele cu muzica, filme, poze etc.(acestea le poti muta in Disk Local Dhappy. Dupa care te poti duce in Start>Accessories>System Tools>Disk Cleanup si Disk Defragmenter.
Ruleazale pe amandoua pe rand.S-ar putea sa te ajute.
Daca nici asta nu te ajuta iti recomand un program "utilitar" cum ar fi TuneUp Utilities, Advanced System Optimizer sau CCleaner. Le poti cauta pe Google.