| Bєshka a întrebat:

Cum imi pot dresa pisica?

Răspuns Câştigător
| lVlad a răspuns:

Cum sa-ti dresezi pisica sa faca trucuri
Pisicile stiu sa faca o gramada de giumbuslucuri din nastere, dar poate ca vrei ca ea sa execute anumite ghidusii la comanda. Cu alte cuvinte, vrei sa-ti dresezi pisica.
Ce trebuie sa faci in aceste connditii? Iata cateva sfaturi simple pe care, daca le vei urma constiincios vei reusi sa ai o pisica super dresata. In primul rand ai in vedere ca fiecare pisica are propriul ritm in care va intelege ce-ti doresti de la ea. Unele pisici pot fi dresate foarte usor, in timp ce altele vor reusi mai greu sa inteleaga unde vrei sa ajungi cu comenzile pe care vrei sa i le dai.

Nu trebuie insa sa-ti pierzi rabdarea ci sa-i dai tot timpul de care are nevoie piscia ta ca sa poata sa faca ceea ce-i ceri. Mai ai in vedere ca o pisica poate fi dresata doar daca va primi niste recompense atunci cand executa o figura corect. Aceste recompense sunt de 2 tipuri: recompense verbale: "bravo", "foarte bine", "pisi pisi", etc, deseori insotite de mangaieri si recompense care constau in hrana. Unele pisici au nevoie doar de recompense verbale pentru a face o anumita figura. Altele, insa, vor avea nevoie de o mica gustare deliciaosa.

Am vazut de ce e nevoie pentru pisica ta ca ea sa poata invata comenzile. Acum sa vedem de ce anume ai tu nevoie. In primul rand de multa rabdare. Fii sigur/a ca ai destula rabdare si nu vei ceda nervos daca pisica nu invata nimic timp de cateva zile. Apoi ai in vedere ca fiecare comanda trebuie invatata pe rand. Nu incerca pisica sa invete 2-3 comenzi in acelasi timp. Numai dupa ce stie sa execute perfect o comanda treci la urmatoarea. De fiecare data fii sigur ca dai comanda in acelasi fel. Nu schimba felul in care rasplatesti pisica pentru executia comenzii si nici felul in care ii ceri sa execute o comanda.

Nu uita ca sub nici o forma nu ai voie sa devii violent/a cu pisica ta. Daca nu executa corect comanda nu ii oferi nici un fel de recompensa, pentru ca altfel nu va mai invata nimic, dar in nici un caz nu o lovi sau nu o certa. Altfel ea nu va intelege aceasta pedeapsa nedreapta si se va indeparta de tine, devenind chair violenta.

Nu uita si ca este bine ca fiecare truc sa fie repetat de 4-5 ori o data. Nu incerca sa dai noroc cu pisica plecand apoi daca a reusit sa faca bine comanda. Repeta miscarea de cateva ori recompensand-o de fiecare data.

Iata cateva comenzi simple cu care poti incepe dresajul pisicii tale:

1. Dreseaza pisica sa vina la tine - comanda "Vino!"
Cel mai usor mod de a-ti face pisica sa vina la tine din orice loc este este sa-i dai ceva bun de mancare. De aceea este bine ca atunci cand ii dai de mancare sa-i spui mereu "Vino!". Si abia apoi sa-i dai mancarea. Atunci cand vine la bolul cu mancare recompenseaz-o si cu cateva alintaturi verbale. Nu o mangaia daca nu-i place sa o atingi cand manaca. In timp ea va asocia comanda "Vino!" cu ideea unei noi portii de mancare delicioasa si se va indrepta spre tine din orice colt al casei. Nu uita ca usor sa inlocuiesti hrana cu alintari verbale astfel incat pisica sa nu uite ca face bine venind la tine, dar sa nu astepte neaparat o delicatesa in schimb. In aceiasi perioada in care incetezi sa-i mai dai mancare la comanda "Vino!" va trebui sa incetezi si sa mai strigi aceasta comanda in timp ce ii oferi mancare in castronel.

2. Dreseaza pisica sa dea laba - comanda "Noroc!"
Nu doar cainii dau noroc. Si pisicile pot fi invatate sa faca asta. Ca de obicei, trebuie sa fie rasplatite cu ceva daca invata sa faca corect trucul. Ce trebuie sa faci ca pisica ta sa dea laba? Atinge-o usor pe labuta si spune-i noroc. Atunci cand ea ridica putin labuta apuc-o usor si scutur-o. Apoi spune-i "bravo, bravo", mangaie-o si da-i ceva bun de mancare. Daca piscia nu ridia deloc labuta poti sa i-o ridici tu la inceput. Atunci cand incepe sa o ridice singura nu uita sa o recompensezi cu mancare buna si cuvinte de alint. Daca pisica nu executa corect comanda nu ii oferi nici o recompensa.

3. Dreseaza pisica sa stea in doua labe - comanda "Sus!"
Aseaza mai intai pisica in fata ta cu fundul pe pamant (asezata pe fund). Ridica deasupra ei o mancare buna si spune-i "sus!". Daca pisica se ridica in 2 labe da-i imediat mancarea, mangaind-o si spunandu-i "bravo!". Daca pisica se ridica in 4 labe sau incearca sa prinda mancarea nu ii oferi recompensa. Nu uita sa repeti de fiecare data comanda verbala "sus!".

4. Dreseaza pisica sa faca cu mana - comanda "Pa!"
Pisica isi leagana labuta inainte si inapoi sau stanga-dreapta deseori atunci cand urmareste un soricel sau o pasare. Este o miscare naturala pentru ea. Daca vrei sa o inveti sa faca asta la comanda ia in mainei o farfurie cu mancare buna si plimb-o in fata nasului ei stanga dreapta sau inainte-inapoi, dar fara sa o lasi pe pisica sa o atinga cu labutele si spune : "PA!". Atunci cand pisica isi misca labuta asa cum iti doresti da-i mancarea si alint-o.

sper ca te-am ajutat!:X
>big grin

8 răspunsuri:
| SwiTc3r a răspuns:

Cum sa-ti dresezi pisica sa faca trucuri
Pisicile stiu sa faca o gramada de giumbuslucuri din nastere, dar poate ca vrei ca ea sa execute anumite ghidusii la comanda. Cu alte cuvinte, vrei sa-ti dresezi pisica.
Ce trebuie sa faci in aceste connditii? Iata cateva sfaturi simple pe care, daca le vei urma constiincios vei reusi sa ai o pisica super dresata. In primul rand ai in vedere ca fiecare pisica are propriul ritm in care va intelege ce-ti doresti de la ea. Unele pisici pot fi dresate foarte usor, in timp ce altele vor reusi mai greu sa inteleaga unde vrei sa ajungi cu comenzile pe care vrei sa i le dai.

Nu trebuie insa sa-ti pierzi rabdarea ci sa-i dai tot timpul de care are nevoie piscia ta ca sa poata sa faca ceea ce-i ceri. Mai ai in vedere ca o pisica poate fi dresata doar daca va primi niste recompense atunci cand executa o figura corect. Aceste recompense sunt de 2 tipuri: recompense verbale: "bravo", "foarte bine", "pisi pisi", etc, deseori insotite de mangaieri si recompense care constau in hrana. Unele pisici au nevoie doar de recompense verbale pentru a face o anumita figura. Altele, insa, vor avea nevoie de o mica gustare deliciaosa.

Am vazut de ce e nevoie pentru pisica ta ca ea sa poata invata comenzile. Acum sa vedem de ce anume ai tu nevoie. In primul rand de multa rabdare. Fii sigur/a ca ai destula rabdare si nu vei ceda nervos daca pisica nu invata nimic timp de cateva zile. Apoi ai in vedere ca fiecare comanda trebuie invatata pe rand. Nu incerca pisica sa invete 2-3 comenzi in acelasi timp. Numai dupa ce stie sa execute perfect o comanda treci la urmatoarea. De fiecare data fii sigur ca dai comanda in acelasi fel. Nu schimba felul in care rasplatesti pisica pentru executia comenzii si nici felul in care ii ceri sa execute o comanda.

Nu uita ca sub nici o forma nu ai voie sa devii violent/a cu pisica ta. Daca nu executa corect comanda nu ii oferi nici un fel de recompensa, pentru ca altfel nu va mai invata nimic, dar in nici un caz nu o lovi sau nu o certa. Altfel ea nu va intelege aceasta pedeapsa nedreapta si se va indeparta de tine, devenind chair violenta.

Nu uita si ca este bine ca fiecare truc sa fie repetat de 4-5 ori o data. Nu incerca sa dai noroc cu pisica plecand apoi daca a reusit sa faca bine comanda. Repeta miscarea de cateva ori recompensand-o de fiecare data.

Iata cateva comenzi simple cu care poti incepe dresajul pisicii tale:

1. Dreseaza pisica sa vina la tine - comanda "Vino!"
Cel mai usor mod de a-ti face pisica sa vina la tine din orice loc este este sa-i dai ceva bun de mancare. De aceea este bine ca atunci cand ii dai de mancare sa-i spui mereu "Vino!". Si abia apoi sa-i dai mancarea. Atunci cand vine la bolul cu mancare recompenseaz-o si cu cateva alintaturi verbale. Nu o mangaia daca nu-i place sa o atingi cand manaca. In timp ea va asocia comanda "Vino!" cu ideea unei noi portii de mancare delicioasa si se va indrepta spre tine din orice colt al casei. Nu uita ca usor sa inlocuiesti hrana cu alintari verbale astfel incat pisica sa nu uite ca face bine venind la tine, dar sa nu astepte neaparat o delicatesa in schimb. In aceiasi perioada in care incetezi sa-i mai dai mancare la comanda "Vino!" va trebui sa incetezi si sa mai strigi aceasta comanda in timp ce ii oferi mancare in castronel.

2. Dreseaza pisica sa dea laba - comanda "Noroc!"
Nu doar cainii dau noroc. Si pisicile pot fi invatate sa faca asta. Ca de obicei, trebuie sa fie rasplatite cu ceva daca invata sa faca corect trucul. Ce trebuie sa faci ca pisica ta sa dea laba? Atinge-o usor pe labuta si spune-i noroc. Atunci cand ea ridica putin labuta apuc-o usor si scutur-o. Apoi spune-i "bravo, bravo", mangaie-o si da-i ceva bun de mancare. Daca piscia nu ridia deloc labuta poti sa i-o ridici tu la inceput. Atunci cand incepe sa o ridice singura nu uita sa o recompensezi cu mancare buna si cuvinte de alint. Daca pisica nu executa corect comanda nu ii oferi nici o recompensa.

3. Dreseaza pisica sa stea in doua labe - comanda "Sus!"
Aseaza mai intai pisica in fata ta cu fundul pe pamant (asezata pe fund). Ridica deasupra ei o mancare buna si spune-i "sus!". Daca pisica se ridica in 2 labe da-i imediat mancarea, mangaind-o si spunandu-i "bravo!". Daca pisica se ridica in 4 labe sau incearca sa prinda mancarea nu ii oferi recompensa. Nu uita sa repeti de fiecare data comanda verbala "sus!".

4. Dreseaza pisica sa faca cu mana - comanda "Pa!"
Pisica isi leagana labuta inainte si inapoi sau stanga-dreapta deseori atunci cand urmareste un soricel sau o pasare. Este o miscare naturala pentru ea. Daca vrei sa o inveti sa faca asta la comanda ia in mainei o farfurie cu mancare buna si plimb-o in fata nasului ei stanga dreapta sau inainte-inapoi, dar fara sa o lasi pe pisica sa o atinga cu labutele si spune : "PA!". Atunci cand pisica isi misca labuta asa cum iti doresti da-i mancarea si alint-o.

sper ca te-am ajutat!:X
>big grin

| lVlad a răspuns (pentru SwiTc3r):

Hihi...ai luat raspunsul tot ca mine...de pe TPU laughinglaughing

| edy79 a răspuns:

Poti sa cumperi un ghid de dresaj pentru pisici/animale, sa citesti diverse articole de pe internet...Conteaza si de varsta pisici. de ci cat are?

| Bєshka explică (pentru edy79):

La vara face un an

| edy79 a răspuns (pentru Bєshka):

Mai întâi sa mănânce mâncare solida, și apoi o dresezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur ca se poate!

| MaDaLiNaLexAndRA a răspuns:

Si eu am una si am dresato cu ajutorul unei mingi

| Kkyyttyy a răspuns:

Pai. Pun-o sa faca ceva daca nu face prefate ca nu mai vorbesti cu ea sau nu o mai baga in seama. Daca asa nu merge fa si tu si poate face ea

Sper ca te-am ajutat Fundabig grin