| pitbullbulterier a întrebat:

dupa ce termin liceul profil mate-info, urmeaza facultatea de IT, dar dupa? Si o data terminate toate cursurile mi se ofera un loc de munca la o firma de specialitate sau?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil o să cauţi prin tomberoane cu tot cu diplome.Mai nou aşa e realitatea în ziua de astăzi.
Deci să-nţeleg că te pricepi la IT.
Foarte bine atunci e o meserie de viitor. Învaţă cât mai multe lucruri despre IT şi fii cel mai tare într-un domeniu. După ce termini facultatea nimeni nu-ţi asigură un loc de muncă decât dacă te faci remarcat în domeniu şi eşti "baştanul" universităţii.
Totuşi ai posibilitatea să-ţi dezvolţi o mică afacere acasă la tine în domeniu.
Poţi lucra pe net pentru diferite firme, îţi poţi face propriul site, propriul vlog. Sunt destul de multe idei despre această temă. Trebuie să fii isteţ şi descurcăreţ, asta-i toată treaba.
Hai succes la facultate sau la liceu unde dai.

| miTzuliK93 a răspuns:

Dupa facultate? Ori faci numai licenta si incerci sa-ti cauti de munca, ori te duci mai departe, la masterat respectiv doctorat.

Nicio facultate nu-ti asigura loc de munca la absolvire. Poti beneficia, insa, de un astfel de loc inca din timpul facultatii, dar asta inseamna sa fii foarte bun, iar cei care recruteaza te vor observa si te vor angaja. (cu sau fara plata; oricum la absolvire esti pe barba ta, si-ti vor da salariu)

| mOBSCENE a răspuns:

Trebuie sa te hotarasti la ce facultate vrei sa meri (nu domeniul) si abia apoi te poti documenta pe site-ul lor. Oportunitati de munca pot aparea si pe durata facultatii, dar din ce stiu eu, aceasta nu iti asigura un anumit loc de munca dupa absolvire. Iti cauti singurel.