| OaNaDouaPuncteIcs a întrebat:

Heyyyyy! Peste 2 saptamani plec in vacanta la Transfagarasan(Muntii fagarasi)
Ce sa imi iau cu mine?
Cea mai completa lista are fundytza

Răspuns Câştigător
| Deathx a răspuns:

- o trusa de prim ajutor (medicamente pentru. dureri de cap, antibiotice, medicamente pentru diaree, dezinfectant, plasturi de diferite marimi, fase elastice, aspirina - face bine la febra musculara, paracetamol etc)
- hartie igienica
- un cutit bun - obiect esential pentru supravietuire in caz de urgenta
- un fluier pentru semnalizare in caz de urgenta
- o bricheta rezistenta la vant (este mai comod decat sa aprinzi focul prin metode mai primitive, dar care iti dau mai mare satisfacite)
- niste hartie impachetata in folie de plastic (daca se uda nu mai poate fi folosita la aprinderea focului), sau cateva bucatele de cauciuc
- o pelerina de ploaie (vremea pe munte se schimba foarte repede)
- imbracaminte adecvata (cel putin trei randuri de haine, unul imbracat direct pe piele, de preferat din material sintetic care nu retine transpiratia, unul din bumbac si unul din material termoizolant si aici recomand goretex-ul)
- incaltaminte adecvata (este esentiala pe munte - nu vreti sa stiti cum e sa mergi pe teren accidentat cu bataturi la picioare sau cu picioarele ude)
- cel putin o pereche de ciorapi de schimb (nu stati cu picioarele transpirate - urmarile sunt din cele mai neplacute)
- un mini-set de cusut - ac si ata - pentru cazul in care vi se rupe un articol de imbracamine, rucsacul, cortul etc
- o patura termoizolanta
- cativa metri de sfoara
- o busola si o harta a zonei in care facem drumetia - FARA ACESTEA NU AVETI VOIE SA PLECATI LA DRUM, sau daca plecati fara ele sa nu aveti curajul sa va plangeti ca v-ati ratacit
- o lanterna cu baterii de rezerva
- cativa saci de gunoi (lasati locul unde campati asa cum l-ati gasit, suntem multi care vrem sa ne bucuram de locurile prin care ati fost si voi)