| marienutza a întrebat:

Caracterizeaza in 5 enunturi, un personaj din literatura romana care te-a impresionat prin intelepciunea sa!
Va rog sa ma ajutati va pup!

3 răspunsuri:
| LeMousiqe a răspuns:

Te ajuta doamna profesoara!

| Xenya a răspuns:

Fara teme pe acest site!

| Alexutsa98 a răspuns:

1)Vitoria lipan din romanul''Baltagul'' este per4sonajul principal.
2)sotul ei Nechifor Lipan pleaca cu turma la Bucuresti cu inca doi prieteni de-ai sai dar nu mai scapa cu viata din acea drumetie, el fiind ucis de cei doi prieteni ai sai.
3)ea este foarte inteligenta dandu-si seama din visuri si premonitii ca ceva rau s-a intamplat cu sotul ei.
4)la cat de desteapta era plecase in cautarea lui Nechifor impreuna cu fiul ei pentru al instruii.
5)gaseste ucigasii singura ci ii face sa recunoasca singuri adevarul(ea deja stiind ca cei doi prieteni ai sorului ei il omorasera pentru, ca avea mai multe oi).