| Jeksanovici a întrebat:

Https://m.emag.ro/......D42ZFCBBM/ Salut, merita 400 de lei aceasta bicicleta? Vreau sa va zic ca nu o folosesc la offroad sau alte chestii, o folosesc doar asfalt.

2 răspunsuri:
| XYZ02 a răspuns:

Nu,mergi pe ceva second hand, mai degraba un cross daca spui ca oricum nu o folosesti la offroad.
Stai departe de Velors iti spun din proprie experienta, am cumparat vara trecuta un MTB pe 29inch, in jur de 750Ron...o pocnitoare am dus-o la service de 2 ori pana acum(de fapt am doua identice si cumparate in acelasi timp si au mers mereu impreuna in service)

| Anaag a răspuns:

Nu este o bicicleta buna, dar depinde si de nevoile tale. Echiparea este proasta (adica componente), rotile cam mici, cadrul cel mai probabil de proasta calitate, avand in vedere ca e velors. Plus ca ai ales tipul nepotrivit, bicicletele se aleg dupa nevoi. Exista mountin bike pentru teren si aici se imparte in hard tail care e basicul si e mai bun cand vrei un echilibru intre efortul pe care il depui, aderenta si viteza, si a doua categorie e full suspension care e special pentru teren. Apoi exista ce ai tu nevoie adica ori un city bike ori o cursiera. Acestea sunt buciclete specifice pentru viteza, recurgand la mersul pe asfalt. Cele mai bune biciclete pentru oras, asa ca daca vrei sa mergi lejer, sa ai o bicicleta strict pentru asfalt, si sa fie si mai ieftina, iti recomand sa te duci la un magazin specializat si sa ceri un city bike sau o cursiera in bugetul tau, sau sa cauti pe olx, etc. Firme ok ar fi devron, cube, cross, pana si unele btwin uri sunt ok (marca dechatlonului), giant, gt, trec, focus, etc. Unele din cele enumerate sunt mai mult pe mountain bime dar poate totusi iti doresti asa ceva deci le am pus aici. In principiu depinde mult de buget, asa ca mai bine cere ajutorul unui specialist, daca esti din Bucuresti poti sa mergi la afi sports, veloteca, bike zone, bike geek, bike expert, bike nature. Sunt atatea. Iar cat despre exhipare, ai pe net lista cu rank ul pe nume de la shimano si sram. La shimno cel putin (o sa il gasesti mai des) rank ul creste in felul urmator: turney, altus, acera, alivio, deore, slx, etc. La sram e cu x : x3, x4, x5, x7, x9, gx, etc. Sper ca te am ajutat, daca doresti mai multe informatii, sunt aici! Bafta

Întrebări recente