| INCREDIBILus a întrebat:

Imi poate scrie cineva toate cartile warcraft in ordinea aparitiei? Si care mi-a recomandati? Pana acum am citi rise of the lich king si m-i s-a parut foarte interesanta!

Răspuns Câştigător
| Keyna a răspuns:

Ei bine, situatia e cam asa. Sunt evenimente ce se intampla inaintea jocului, apoi jocurile si cartile ce vin in completarea acestuia.

Pre-Game Timeline Events:

1.The War of the Ancients(Trilogie)[Richard A. Knaak]:
-The Well of Eternity(partea 1)
-The Demon Soul(partea 2)
-The Sundering(partea 3)

2.The War of the Shifting Sands[Micky Neilson]

3.Rise of the Horde [Christie Golden]

4. Unbroken[Micky Neilson]

Apoi vin evenimentele din Warcraft :Orcs and Humans (Primul Razboi)

1.The Last Guardian[Jeff Grubb]
Warcraft II: The Tides of Darkness and Beyond the Dark Portal(jocul si un expansion)(Al doilea razboi):

1. Tides of Darkness[Aaron Rosenberg]
2.Beyond the Dark Portal[Aaron Rosenberg & Christie Golden]

Acum este o perioada dintre Warcraft II si III:

1.Day of the Dragon[Richard A. Knaak]
2. Lord of the Clans[Christie Golden]
3.Of Blood and Honor[Chris Metzen.]
4.Road to Damnation[Evelyn Fredericksen]

Acum vine Warcraft III: Reign of Chaos(Al treilea razboi):

1.Arthas: Rise of the Lich King[Christie Golden]

Warcraft III: The Frozen Throne (Dupa cel de-al treilea razboi):

1.Cycle of Hatred[Keith R. A. DeCandido]

Acum evenimentele se plaseaza in World of Warcraft:

1.The War of the Shifting Sands[Micky Neilson]

The Burning Crusade:

1.Night of the Dragon[Richard A. Knaak]

Wrath of the Lich King:

1.Stormrage[Richard A. Knaak]
2.The Shattering: Prelude to Cataclysm[Christie Golden]

Cataclysm:

1. Wolfheart[Richard A. Knaak]
2.Thrall: Twilight of the Aspects[Christie Golden]

{} Mai exista si scurte povestiri, printre care:

-Of Blood and Honor
-The War Effort
-Road to Damnation
-Glory

Eu am citit cateva din aceste carti, dar timpl nu-mi perimte mai mult. Mi se par foarte interesante si au o lume foarte vasta, cum am auzit la cineva "au mai multe personaje decat biblia".

+ uite aici o scurta istorie in romana pe care iti recomand sa o citesti inainte de carti, pentru a avea o idee de firul povestirii si a intelege cum se intampla totul.( sunt mai multe parti).

1.http://www.ginfo.ro/revista/14_7/ludicus.pdf
2.http://www.ginfo.ro/revista/15_1/ludicus.pdf
3.http://www.ginfo.ro/revista/15_2/ludicus.pdf
4.http://www.ginfo.ro/revista/15_3/ludicus.pdf
5.http://www.ginfo.ro/revista/15_4/ludicus.pdf

Cam asta ar fi. Sper ca ti-am fost de ajutor. :).

| INCREDIBILus explică (pentru Keyna):

Multumesc foarte mult pentru raspunsul foarte detaliat pe care l-ai dat dar as vrea sa te intreb daca cartile din cataclysm le pot downloada free.(asa cum am facut cu, the rise of the lich king') si daca da de pe ce site?

3 răspunsuri:
| Keyna a răspuns:

Depinde in ce limba. In engleza am gasit Thrall: Twilight of the Aspects(uite aici un link de download):
- http://www.2shared.com/document/PcETn5gt/Thrall_Twilight_of_the_Aspects.htm

Wolfheart inca nu l-am gasit.Indata ce voi da de el, iti voi lasa un mesaj.

| INCREDIBILus explică (pentru Keyna):

Multumesc foarte mult pentru efortul depus pentru a ma ajuta, si da in engleza le vreau.