| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti da un sfat cei care chiar va doriti, nu tot,, prostul"

Voi cum invatati o lectie lunga, un eseu, la română?

Adica cum ar trebui sa le citesc ca sa retin?

Răspuns Câştigător
| NH4OH a răspuns:

Fiecare persoană se descurcă diferit, dă randament cu alt mod.
Chiar și la școală se face la început de an un test prishologic prin care este evaluat stilul tău de învățare, alături de foaia cu rezultatul pusă în catalog pentru ca profesorii să-și dea seama de abilitățile tale. Care pot da randament ex: prin lucru practic, scris/rescris, citit cu voce tare etc.
Fă și tu testul ăsta pe net, ex : https://www.examenultau.ro/......vatare-ai/
Sau pe YouTube : https://www.youtube.com/watch?v=FnrNzB0M7Ng
Eu spre exemplu dau randament atunci când rescriu de 2 ori o lecție(sintetizată cum îmi place cât să pot reține mecanic VIZUAL pagina), un paragraf, eventual îl citesc încă de 2-3 ori.și gata cu atâta informații.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca te referi la alea de bac eu din comentariu mi-am extras cu liniute ideile principale si incercam pe bazele alora sa-mi fac propriul eseu, toceala la eseele alea e absolut stupida si nu asta e sensul, ideea e sa te invete sa-ti argumentezi o parere, sa sustii o idee etc.

| sierra1 a răspuns:

"Voi cum invatati o lectie lunga"

cred că ai auzit de toceală

| Plato a răspuns:

Nu ar trebui sa-l inveti pe de rost, ci sa fii in stare sa faci un eseu de unul singur, nu sa copiezi doar unul facut de altcineva. Adica sa citesti opera, sa te documentezi, sa inveti, sa intelegi.

| DanyDav a răspuns:

Personal, daca mi se pare interesanta si imi place subiectul, nici nu imi dau seama cand am invatat-o.