| ShadowSlck a întrebat:

Buna tuturor. Se apropie bac-ul, am o intrebare legata de romana, si anume : Eu stiu mai mult din jumatate din comentarii,dar de exemplu acum daca incerc sa imi amintesc ceva din ele,nu pot... trebuie sa le citesc odata ca sa retin, aveti vreun sfat cum sa retin cat mai multe comentarii? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| GiorgianaBb a răspuns:

Hei,ai putea sa-ti scrii eseurile/comentariile sub forma de schema.Adica ai putea sa scrii doar ideile principale, iar atunci cand formulezi argumentele, scrii acea idee pe care ai considerat-o tu a fi importanta, apoi o sa vezi ca restul informatiilor din acel argument vor veni de la sine(adica tu deja le stii, dar probabil nu iti dai seama)..bine,pe langa aceasta schema, ar trebui sa citesti.Da, sa citesti, nu sa incerci sa memorezi.
Alta idee ar fi cea in care poti invata anumite chestii sub forma de poveste..transformi ceea ce ai de invatat intr-o poveste (asta inseamna sa inveti logic, nu doar sa inveti mecanic).
Ca sa poti sa retii ceva, invata la randul tau pe altii sau poti sa vorbesti cu prietenii tai despre asta (asta e ceva, gen ca o barfa, nu prea ai cum sa uiti prea curand).
Sper ca te-am ajutat cat de cat si..Bafta la bac!

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai logic ca nu iti amintesti daca le inveti ca pe niste poezii.

fiecare comentariu are la baza niste idei principale... idei pe care le dezvolti pe baza operelor, nu trebuie sa stii de pe rost tot comentariul.

| MaliciousDeath a răspuns:

Citeste rezumatul fiecarei opere si scoate ideile principale.In cadrul eseului, iei ideile alea si incerci sa le dezvolti.Mi se pare de ajuns.