| shawol a întrebat:

Imi spune si mie cineva definitia cuvantului "radacina"? Adica la cuvintele derivate... Nu o gasesc nicaieri si imi trebuie pentru maine. Funda va rog raspuns rapid

Răspuns Câştigător
| cipailina a răspuns:

Rădăcina sau radicalul este un element primitiv invariabil (total sau parțial), ireductibil din punct de vedere morfologic, comun mai multor cuvinte care constituie o familie, sau mai multor forme ale aceluiași cuvânt, și care conține sensul lexical al cuvântului. Exemple de rădăcini în limba română:
copil- în copilaș, copilandru, copilărie, copiliță, copilărește
alb- în alburiu, albișor, albeață, albuș, albi, albicios, albiliță, albitură, albeală
cred- (cu varianta crez-) în credem, credeam, crezui, crezusem, crezând, crezut

| shawol explică (pentru cipailina):

Multumesc happy

| cipailina a răspuns (pentru shawol):

Nu ai pentru ce happy A fost o placere sa te ajut!

5 răspunsuri:
| BellaKiოNana a răspuns:

Radacina este cuvintul care este derivat cu sufix si prefix big grin

| shawol explică (pentru BellaKiოNana):

Multumesc si tie happy ti.am dat vot