| Mihaela2022 a întrebat:

Invat la facultate, sunt o fata simpla dar colegele mele se cred prea tari si tot timpul ma barfesc mai ales avem o colega care se crede cea mai tare nu exista nicio zi in care sa nu se ia de mine tot timpul trebuie sa comenteze ceva dar eu nu o bag in seama pentru ca nu am chef sa ma cert cu ea, o data nu am stiut lectia si dupa ora a venit si a tipat la mine de ce nu am invatat? si m-a certat, dar cine este ea sa ma certe ca doar e colega noastra? ea invata cu bani, sau o data m-am machiat putin si mi-a zis unde te crezi sa vi asa si m-a tras de par si am impins-o si i-am zis sa ma lase in pace, si i-am zis lui dna profesoara ce imi face colega mea dar nu a luat in seama pana la urma i-am povestit mamei si ea a zis ca asa sunt toate fetele din ziua de azi. Dar ce voi asa faceti la colegele voastre?

14 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Sotia mea are o prietena "grozava". Parca ai fi descris-o pe ea.
Problema ta, si a multor persoane cumsecade, este ca sunt prea cumsecade cu jivinele astea.
Singura solutie este sa o pui la punct pana nu i se urca tot aerul la cap.

| MariaO a răspuns:

Ma indoiesc total ca la facultate fiind te-ai plans "doamnei profesoare", sau ca patesti asa ceva.

| IMC90 a răspuns:

Esti sigura ca esti la facultate? Asta e un comportament de scoala primara (nu gimnaziala) iar modul tau de exprimare lasa de dorit...
Te intereseaza ce crede fata aia despre tine pentru ca? Umple-i frigideru si gata, care-i problema?

| 0rlando a răspuns:

Ești sigură că nu ești prin clasa a 6-a? La facultate eu nu am întâlnit niciodată oameni așa cum spui tu.

| mona a răspuns:

Eu cred ca de cand ii lumea, in fiecare clasa este cineva care e luat peste picior si motivu nu vad altu care ar fi in afara de invidie, mandrie si vezi doamne cine mi s eu ca am bani si trebuie sa ma fac remarcata...c am asa stau lucrurile si in clasa la tine.

| andreidraga a răspuns:

Spune-le parintilor. Daca nu sunt unii iresponsabili iti vor rezolva sigur problema. Ei sunt cei mai buni prieteni de-ai tai!

| katy a răspuns:

Mereu gasesti tot felul de "bisericute" si al liceu si la facultati.tu ia si invata sa ai note bune si ai sa vezi ca in felul asta o sa ajunga ea la tine. referitor la faptul a i-ai spus profesoarei,mi se pare normala reactia ei de a nu reactiona, deoarece facultatea e total diferita de scoala si liceu.tu incearca sa fii tu, adica sa fii naturala cu siguranta sunt persoane care te apreciaza si lipseste-te de mironositele alea

| ghiolbitza a răspuns:

Da, exprimarea lasa putin de dorit si ridica semne de intrebare referitor la faptul daca esti sau nu la facultate. In orice caz, e naspa situatia ta. Ai doua optiuni - 1) o bati de-i sare apa-n cap si te impui cu forta, 2) esti total indiferenta si te bucuri vazand cu m se va oftica ea de la indiferenta ta.

| MishikiCrisy a răspuns:

Du-te la karate si ia-ti un avocat, asa o s-o aranjezi. Sau fa-ti un mic grup de minim 3 peroane cu tine si incepe si tu sa o barfesti, chiar daca nu e frumos. Dar oricum, barfa inseamna sa spui lucruri rele si neadevarate, dar la ea e un adevar, sau daca te enerveaza foarte tare, strigi in gura mare ceva cam asa: "Cine esti tu? Domnisoara perfecta? Nu cred ca ti-am cerut parerea despre (si zici la ce te-a enervat) si oricum nu ti-as cere parerea tie. I-as cere uneia cu stil sau macar care este cu piciorele pe pamant." Sau mai e o cale sa fii de partea lor/ei. Incepi sa ii faci complimente si chestii din astea. Sau mai e o cala sa ceri sfatul unui psiholog.

| s3my a răspuns:

Unde inveti? sa stim sa venim sa-i facem o vizita domnisoarei tale colege laughing

nu e toata lumea asa. important e sa-i arati ca nu te poate trata asa.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Mah, ori e la Matematica, ori la Politehnica, hahahaha!
Off topic, am o amica, absolventa de ASE, care face pe loc calcule extrem de complicate, dar sta sa se gandesca cat face 16 cu 7. Tare sau ce?

| yoonny a răspuns:

Crede-ma nu sunt toate fetele ca colega ta ...eu cred ca ea este geloasa pe tine, poate esti mai frumoasa ca ea sau mai desteapa ori ea daca crede ca are bani le este superiori celorlalti. sfatul meu nu o mai baga in seama (ignoro)

| LastWhisper a răspuns:

Eu nu fac asa.dar alea care te barfesc nu le mai baga in seama.Si n-ai un iubit? Zic asa ca sa te apere.Si apropo de fata aia care se crede mare cauta-i un punct sensibil si spune-le prietenilor tai sa rada de ea sau pune-o pe facebook daca ai acceptat id de prietenire.ok? sper ca te-am ajutat

| AndreeutzaBand a răspuns:

Nu eu nu fac asa.sti ce sa faci daca iti mai facc asa fa-le si tu acelasi lucru