| xkhldhoudody a întrebat:

Buna ziua TPU.
Vreau in continuare sa va prezint o situatie destul de delicata pentru mine si va rog frumos sa fiti cat mai seriosi si sa imi dati sfaturi cat mai practice acolo unde se poate, daca este cazul.
Sunt in clasa a 8 a, examenul este intr-o luna si vreau sa imi schimb profesoara de meditatie la romana si nu stiu cum sa-i spun mamei.
Aceasta profesoara mi-a fost recomandata (ca fiind foarte okay) de o fosta vecina, (care s-a mutat la scara de langa, unde sta si profesoara) care este invatatoare la scoala unde preda profesoara, dupa ce eu m-am mutat de la alta doamna pentru ca era foarte ocupata la scoala ei.
Profesoara, e intr-adevar foarte okay, preda bine, dar vreau sa spun ca mie nu imi prea place grupa in care sunt.
Doamna fumeaza cu noi la meditatii, (ceea ce nu e o mare problema pentru mine, din moment ce nu sufla fumul inspre noi) dar doi dintre colegi, desi noi avem 14-15 ani, s-au apucat de fumat si fumeaza la meditatii.
Stiu deja la ce va ganditi, ca profesoara e o proasta si un exemplu negativ fiindca fumeaza langa noi, ca ii lasa sa fumeze si sa se nenoroceasca de la o varsta frageda.
Mie nu imi place fumul de tigara, mi se face scarba si mereu o rog mereu sa deschida usa sau geamul.
Dar, aceasta profesoara se focuseaza si pe relatia cu elevii (4 dintre colegi sunt la clasa ei) si discuta cu ei despre diferitele probleme de la scoala, barfele dintre colegi, viata personala a fiecaruia, uneori ne mai prezinta stirile care sunt la digi si de la protv ca sa mai radem si noi un pic.
Dar, noi fiind toti niste copii diferiti, eu am ajuns sa fiu cea mai inapoiata de acolo... (sau asa vad eu situatia si doar exagerez). De exemplu, o colega care fumeaza iqos si tigari winston povesteste despre cum a inselat-o iubitul in club și așa mai departe, un alt coleg care fumeaza tot winston zice ca e certat de catre tacsu ca fumeaza si are telefonul confiscat din cauza asta.
Si din aceasta pricina, colegii au inceput sa ma sicaneze...
Adevarul este ca eu sunt si o fiinta destul de vulnerabila si enervanta, pun intrebari aiurea si sunt cam atipica.
Eu am mai ridicat problema asta la lumina cu mama, fara sa-i spun ca fumeaza colegii mei si toate celelalte lucruri, eu doar i-am zis ca fumeaza profesoara si ca nu inteleg de la ea pentru ca nu vreau sa o sune si sa o certe deoarece, cum am zis, e foarte okay si preda bine. Doar colegii nu-mi convin.
Iar de fiecare data cand i-am marturisit, nu prea vrea sa ma mute, pentru ca profesoara sta la 2 minute distanta si ar fi mai greu cu autobuzul sa ma duc la meditatii, desi eu fac deja asta la mate si imi ia 20 de minute.
Eu as vrea doar sa ma duc la altcineva SAU sa schimb grupa. Dar eu cred ca ar fi mult mai suspect daca i-as zice doar ca nu-mi place grupa fara sa-i zic si de ce.
Va multumesc daca ati reusit sa parcurgeti aceasta intrebare kilometrica si sper ca ati inteles ceva din ce v-am povestit.
Va doresc o zi frumoasa.

5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Cere pur si simplu sa schimbi grupa, daca nu vrei sa-i explici mamei tale intreaga situatie, asa cum ai facut-o aici. Tu nu trebuie sa dai nicio explicatie pentru timpul tau, ca tu mergi la ea la pregatire si ii generezi venit. Deci tu alegi cand sa mergi.De obicei mergi o data pe saptamana sau?

Iar faptul ca fumeaza acolo si ii incurajeaza si pe ceilalti e nesimtire, daca ai chef de fumat iesi afara.Nu degeaba s-a dat legea ca nu se mai poate fuma in interiorul restaurantelor etc. Faptul ca fiecare zice ca are pe suflet sau ce i s-a mai intamplat, iarasi mi se pare irelevant.Nu e diriginta voastra si nici psiholoaga.Cred ca astfel pierdeti timpul.

| xkhldhoudody explică (pentru dullcat):

Mersi, dar cum pot sa ii spun mamei ca vreau sa schimb doar grupa in cazul asta? Te rog spune mi, ca nu stiu ce sa fac

| dullcat a răspuns (pentru xkhldhoudody):

Ii spui ca vrei sa schimbi grupa deoarece nu iti plac colegii.Nu e greu.

| xkhldhoudody explică (pentru dullcat):

Bine, ms de raspuns. O zi buna

| anonim3247 a răspuns:

Spune-i mamei tale să nu mai faci meditații cu profesoara aia.