| CreepyCrow a întrebat:

La scoala, cand faceam un exercitiu la tabla, trebuia de despartit cuvantul cereale.
Prima data elevul care era la tabla a scris ce-re-a-le
Nici n-a terminat sa puna punct ca toti au sarit cu gura pe el ca se desparte ce-rea-le
Deci absolut toti din clasa spuneau ca e asa, profesoara inca mai gangurea in mintea ei cum se desparte dar asa s-a scris la tabla.
Voi cum credeti ca e, ce-re-a-le sau ce-rea-le?

24 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Confuzia deriva din faptul ca unii vorbitori pronunta cuvantul gresit, cu diftong, respectiv ce-rea-le.De aceea in anumite cazuri trebuie consultat DOOM.Pe tabla s-a scris corect.

| Beatrice a răspuns:

Ce-re-a-le
thinking

| gabitza_6878 a răspuns:

Asa cum a scris colegul tau la tabla straight face
profesoara voastra e retardata?

| Smile94 a răspuns:

Silabisiti cum faceati in clasa I si o sa vedeti ca corect e ce-re-a-le nu stiu restul dar eu asa stiu

| Ilovemyboy a răspuns:

Ce-re-a-lebig grin

| IustinaSiAtat a răspuns:

Mie mi se pare ma corect ce-rea-le, da acum cu noul doom s-ar putea sa se fi schimbat si sa ma insel euthinking

| Roberta00 a răspuns:

E despartit corect:CE-RE-A-LE pentru ca trebuie sa fie atatea vocale cat e numarul de silabe.

| BlackRockShooter_7690 a răspuns:

Cere-al-e. glumeam. ce-re-a-le

| kUuKii a răspuns:

Ce-re-a-le
e corect:*

baftabig hug

| Cherry56 a răspuns:

Ce-rea-le

| ๑ŔàžøЯ๑ a răspuns:

Se scrie ce-re-a-le.Este absurd sa spui ce-rea-le.Succes

| Dmonik a răspuns:

Nu e dupa cum credem noi, ci dupa cum ne indica DOOM 2005, adica ce-re-a-le! Pentru verificare: pagina 138!

| Adetomi27 a răspuns:

Ce-rea-le

| oana1 a răspuns:

Primul e bun ala care e departit asa ce-re-a-le profa voastra poate stia ca nu e bun cum ati departit dar nu o zis nimic ca vo last pe voi ca sa invatati

| Darion a răspuns:

rolling on the floor cum sa fie ce-re-a-le laughing)
=> raspunsul corect este ce-rea-le

| Cumica a răspuns:

Ce-re-a-le happy e corect!

| ßiαиcα1३ a răspuns:

Deci...pe noi ne-a invatat invatatoarea( a sunat cam ciudatlaughing.) sa iti pui palma sub barbie si sa vezi cum se desparte.nu stiu cum sa explic. Dar oricum! corect e CE-RE-A-LE.Cauta si pe net sa vezibig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce-re-a-le happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce-rea-le.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai

corect este ce-re-a-le

deoarece la a 2`a silaba si a 3`a se aplica regula"doua vocale alaturate trece prima silaba dinainte si a 2`a la silaba urmatoare"

si profa e proasthalaughingdaca nu a stiutlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai

corect este ce-re-a-le

deoarece la a 2`a silaba si a 3`se aplica regula"doua vocale alaturate trece prima silaba dinainte si a 2`a la silaba urmatoare"

si profa e proasthalaughingdaca nu a stiutlaughing

| lallyy a răspuns:

Ce-re-a-le

| danyalexa a răspuns:

Ce-re-a-le

| bonyta53 a răspuns:

Ce-re-a-le. asa e bine asa ca spune-le colegilor tai prosti sa se gandeasca de doua ori inainte...kiss