| monia a întrebat:

La varsta de 9 ani eu am 50 de kg! Trebuie sa slabesc neaparat! Ma-m apucat de o dieta si am slabit 2kg.Doctoru mi-a spus ca trebuie sa dau minim 6kg.Stiti ce trebuie sa fac ca sa slabesc mai repede?
P. S.:Intr-o luna am slabit 2kg!
Va rog, plang in hohote la ce greutate am!

Răspuns Câştigător
| andreea98esteacumBubbleS a răspuns:

Buna!

Trebuie sa iti amintesc ca in primul rand trebui sa faci sport pentru a slabi.
Poti incerca sa iti faci abonament la sala sau daca ai aparate acasa sa le folosesti cand se incalzeste afara poti sa mergi la jogging(eu am incercat si sa stii ca mi-am intarit muschii de la picioare)poti sa mergi pe bicicleta daca sti (eu de ex nu stiu).

Dar tine minte ca totusi chiar daca faci sport trebuie sa ai o alimentatie sanatoasa
Trebuie sa iti mai spun ca nu este bine sa consumi ceaiuri de slabit sau pastile pentru ca 1)pot da dependenta 2)unele nu functioneaza 3)pot fi vechi(au fost foarte multe cazuri)si poti face diferite boli de piele 4)daca vei renunta la ele te vei ingrasa la loc sau chiar mai mult

Uite cateva idei pentru micul dejun:

-cereale cu lapte sau iaurt
-o felie sau doua cu unt(light)
-unt cu miere pe o felie de paine prajita

2 gustari (neaparat)
-un fruct in afara de banana( banana are la fel de multe calorii cat o portie de cartofi prajiti)
-biscuiti cu miere sau cu nuca

Masa de pranz:
Cateva

Ingrediente paste cu ton:

Pentru cca. 6 portii de paste cu ton:
3 conserve de 200g cu ton in ulei
700 g rosii sau o conserva de aprox. 500 ml rosii in suc de rosii
2 linguri ulei masline
2 cepe
1 ardei gras
1 capatana de usturoi
frunze de telina
250 ml vin alb sec
piper
sare
1 lingura zeama de lamaie
2 pachete paste fainoase
Optional: masline, capere, cepsoare murate

Modul de preparare a retetei:
Pentru a pregati pastele cu ton avem nevoie de aprox. 3 conserve cu fulgi de ton in ulei.
Legumele se toaca marunt si se calesc in 2 linguri de ulei de masline. Se adauga fulgii de ton. Se poate folosi si din uleiul din conservele de ton. Se adauga vinul si zeama de lamaie si se lasa sa fiarba sosul la foc mic. Cand a scazut se adauga rosiile curatate de coaja sau rosiile din conserva, se condimenteaza cu sare si piper si se lasa pe foc pana cand are o consistenta de sos de paste. Pastele se fierb separat si se amesteca cu sos.
Putem pastra sosul de paste cu ton mai multe zile la frigider, preferabil intr-un borcan cu capac (ocupa putin spatiu si are avantajul ca se inchide etans), pentru a prepara oricand dorim o portie de paste cu ton - este necesar sa fierbem doar pastele si sa adaugam sosul. Putem pastra si pastele cu ton la frigider, insa numai 1-2 zile; cand dorim sa le consumam se pot incalzi la microunde sau la aburi, pe un vas cu apa fierbinte.
Printeaza reteta Paste cu ton

Ingrediente ciorba de pui:

1 pui
1 ceapa
1/2 telina
1 radacina de patrunjel
1 pastarnac
2 morcovi
2 cartofi
3-4 rosii
1 l bors
sare, leustean, vegeta
optional: 100 g varza alba tocata sau o mana de fasole verde

Modul de preparare a retetei:
Pentru ciorba de pui se poate folosi un pui din care luam pulpele si pieptul pentru alt fel de mancare. Eu fac ciorba de pui in timp ce din pulpele si pieptul de pui pregatesc pilaf de pui sau fripturica.
Puiul se parleste, se transeaza si se pune la fiert in 2-3 l apa rece, cu sare. Se lasa ciorba de pui pe foc mic, sa fiarba 5 minute, indepartand spuma care apare. Apoi se adauga zarzavatul, taiat cubulete: intai ceapa apoi morcovul, albitura, cartofii. Optional se poate pune fasole verde sau putina varza taiata fideluta. Se lasa ciorba de pui inca 20 minute, se pune borsul si rosiile. Daca nu avem bors putem pune mai multe rosii, acrind ciorba de pui cu sucul de rosii. Se gusta de sare si se poate pune 1/2 lingura de vegeta.
Se fierbe ciorba de pui 5 - 10 minute, se stinge focul si se presara leustean tocat, apoi se acopera oala. Se serveste fierbinte.
Printeaza reteta Ciorba de pui

Ingrediente ciorba cu perisoare din peste:

1, 5 kg peste
250 g morcovi
250 g albitura (telina, patrunjel)
250 g ceapa
200 g bulion
100 g orez
200 g paine alba
2 oua
1, 5 l bors
50 ml ulei
verdeata, sare, piper
optional: capete si cozi de peste, oase de peste

Modul de preparare a retetei:
Se curata morcovii, telina si ceapa, se spala si se toaca marunt. Se pun la fiert in apa rece su sare.
Separat, se fierb capetele si cozile de peste (sau oasele), la foc foarte mic. Aceasta zeama se strecoara peste zarzavat si se lasa sa fiarba. Se pune apoi orezul, bulionul si borsul.
Pestele se curata, se dezoseaza, se spala si se toaca impreuna cu painea. Se amesteca in compozitie sare, piper macinat, ouale, verdeata tocata marunt. Se formeaza perisoare care se introduc in ciorba cand aceasta clocoteste.
Se lasa ciorba cu perisoare din peste sa fiarba 10 - 15 minute, apoi se stinge focul, se potriveste de sare si acreala, se presara vedeata tocata marunt.
Printeaza reteta Ciorba cu perisoare din peste

Ingrediente pui shanghai (iute):

500 g piept pui dezosat
3 oua
1 ceapa verde
200 g faina
200 ml ulei pentru prajit
2 linguri pasta ardei iute
1 lingurita boia iute
2 linguri sos de soia
1/3 lingurita condiment chinezesc
sare, piper

Modul de preparare a retetei:
Pentru puiul Shanghai se taie pieptul de pui fasii de 1 cm latime, apoi se marineaza 1/2- 1h intr-un amestec de pasta de ardei iute, sos de soia si boia iute, amestecand din cand in cand pentru ca sosul sa acopere toate bucatile.
Ouale se bat cu faina, sare, piper, condiment chinezesc, frunze de ceapa tocate fin.
Pieptul de pui, marinat, se da prin faina, apoi prin ou, si se prajeste in ulei incins. Cand are culoare aurie, puiul shanghai se scoate si se pune pe un servet de hartie. Se serveste fierbinte.
Printeaza reteta Pui Shanghai (iute)

2 pahare orez fiert
1 ceapa tocata
1/2 pahar legume (morcov tocat, mazare boabe)
1/2 pahar ciuperci taiate
1/2 pahar ardei verde tocat, telina (cubulete)
2 ardei iuti rosii, tocati
4 linguri ulei
3 linguri sos de soia
1 lingura otet de orez
1 lingurita vegeta
sare, piper, condimente chinezesti

Modul de preparare a retetei:
Uleiul se incinge in tigaie. Se caleste ceapa, apoi se adauga restul legumelor. Se adauga sosul de soya, vegeta, se potriveste de sare, se lasa sa fiarba pana scade complet. Se adauga orezul si se amesteca bine. Se mai lasa cateva minute la foc mare, amestecand bine, se adauga otetul si condimentele. Se serveste fierbinte.
Sper ca te-am ajutat! Sa-mi spui daca a functionat

5 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Tzau
Numai manca asa de mult, practica vreun sport de exemplu:atletism, gimnastica, baschet, dans modern sau sportiv sau balet.Roaga-i pe parinti sa te inscrie la unul dintre aceste sporturi.
Inotul si celelalte nu sunt bune inotul te dezvolta in continuare.
Tine dieta in continuare si bea mai multa apa, numai plange ca nu ai de ce. Sper ca ti-am fost de folos.Succes happy

| Mehh a răspuns:

Cumpara ceai de slabit, tine dieta in continuare, fa cateva exercitii sportive si joaca-te cat poti de mult ca sa arzi calorii.
Si nu mai plange, o sa treci peste astawinking

| Diidiiana a răspuns:

Sa faci mult sport si sa bei minim 2 litri de apa pe zi.

| Zazu a răspuns:

S bei ceai de sport, dimineata, la pranz si seara.

| marutanu_2433 a răspuns:

Sa tragi de fiare!