| Andreeaa20 a întrebat:

Ma ajutati va rog cu niste sfaturi? Vreau sa merg in Germania sau in Italia la muncă dar n-am pe nimeni acolo.
De câti bani am nevoie pentru inceput? Si cum pot inchiria o casa daca nu am cunoştințe acolo?
Stiu doar engleza. Va rog sa imi dați cat mai multe detalii.

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ai epuizat toate cautarile si anunturile de angajare in RO si te-ai gandit la Germania si Italia? crezi ca ei de necalificati duc dorul? sunt destui romani, bulgari, albanezi si alte natii care fie muncesc legal fie fac nasoale pe acolo, treaba e prost platita si in afara de cativa ani pe langa asta e faza cu pandemia si unde crezi tu ca vei putea munci? Mai ca nu ai pe nimeni deci nu au cine imparti chirie!
Eu zic nu te mai amagi cu straintatea care oricum pentru posturi de inceput, deci cei fara experienta sau vechime esti prost platit.
Altenativa? cauta un loc de munca in Romania.

| cristimihailov a răspuns:

Poate ar fi bine sa iti reevaluezi sansele intr-o tara in care se vorbeste engleza ca limba nativa.

| Goete a răspuns:

Ce limba vorbesti, Germana sau Italiana?

| Goete a răspuns:

Ai mers pana la urma?
Asa, insarcinata?

| Yuoia a răspuns:

Degeaba ai avea cunostinte acolo sau dincolo. La ei, locuintele se inchiriaza numai prin agentiile imobiliare. Te prezinti la o agentie si spui ce fel de locuinta vrei.

| dinaprilie a răspuns:

Poti merge prin agentie de recrutare si iti asigura ei tot.

| Grigore31 a răspuns:

Daca nu cunosti pe nimeni este foarte greu.
Si cu engleza nu rezolvi nimic mai ales in Italia.