| IanaIana33 a întrebat:

Mai exista sarbatori pagane in Romania? Care-s alea?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca tot ne-am dat in "barci" trebuie sa specificam:pesah-paste evreiesc, rosh hashana-anul nou evreiesc, hanuca-comemorarea tempului,(bar mitzva-varsta majoratului care nu are de a face cu o zi de sarbatoare CI ESTE UN PRILEJ PENTRU A SARBATORI-logic, nu¿!

10 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Desigur ca exista.Chiar si dragobetele nu este o sarbatoare crestina.Multe sarbatori pagane au fost preluate de biserica, de exemplu Mosii, Pastele Blajinilor. Exista multe obiceiuri si traditii pagane:Calusarii, Caloianul.Cu cat localitatea rurala este mai izolata, cu atat pastreaza mai bine traditii stravechi. Mira

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Da exista eu sarbatoresc sarbatori pagane(Wicca) de fapt sarbatorile la pagani sunt numite Sabaturi, acestea se sarbatoresc de 8 ori pe an de fiecare data se sarbatoreste cate un alt zeu/zeita

| somebody a răspuns:

Zazule "bar mitzva" nu e o sarbatoare ci un prilej de a sarbatori...winking
I se mai spune si אליה לתורה

| bozo a răspuns:

De asemenea Craciunul si Pastele sunt sarbatori pagane preluate de crestinism pentru ca nu au putut fi oprite la vremea respectiva. Sarbatorile ce tineau de solstitiu si echinoctiu (in general ciclurile naturale) au fost crestinate in decursul timpului. Deci depinde de ce vrei sa consideri pagan si ce nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

` pai de exemplu-pesah-hanucha-rosh hashana-bar mitzva...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, ai dreptate asa zice la TORA! ...ma luase valu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe www.paganism.ro vei gasi sarbatori pagane

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anul nou este o sarbatoare pagana! Ea dainuie inca de pe vremea dacilor! Si ar trebui sa fi mandra da aces lucru!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si Sanzienele sunt tot o sarbatoare pagana, originea lor se pierde in negura timpului!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca da