| MosCraciun a întrebat:

Maine incepe scoala si as vrea ca anul acesta sa ma straduiesc mai mult sa invat, dar am o mare problema cu scrisul. Scriu foarte urat, puteti sa imi dati niste sfaturi cum sa invat sa scriu mai frumos?

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Important e să scrii corect din punct de vedere gramatical şi din punct de vedere morfologic.
Asta cu scrisul "frumos" e o găselniţă stupidă de care scapi o dată cu clasa a VI-a (cel târziu)!
Salut!

4 răspunsuri:
| Dean1996 a răspuns:

Trebuie sa ai vointa, adica sa vrei tu din propria ta initiativa sa scrii mai frumos. Daca iti vei propune asta vei vedea ca in final vei avea de castigat, doar nu te grabi atunci cand scrii.
happy

| Buttercup30 a răspuns:

Cumpara-ti un stilou care sa scrie foarte subtire, si poti lua alfabetu`de la cap laughing
sau poti sa iti pastrezi scrisul tau, neinteresandu-te de ce zic ceilalti.
eu una scriu cum imi placelaughing

| Dmonik a răspuns:

Important este sa scrii lizibil, citet, sa asezi corect in pagina. Nu toti scriem frumos, dar e extrem de important sa scrii corect din punct de vedere gramatical si, nu in ultimul rand, ordonat, nu neaparat frumos. Nu se mai face caligrafie, asa ca nimeni nu ti-o cere.
Ar trebui sa credem ca se pune accent pe fond si nu pe forma, insa...

| ioanaveve a răspuns:

Felicitari si un inceput de an scolar cat mai relaxant. E simplu! Fa-ti un caiet acasa pe care sa incerci sa scrii texte din manualul de romana sau orice alt text, cat mai calm si mai relaxat, si atent in a rotunji literele. Creza-ti un stil propriu prin practica. Eu aveam problema asta cand eram in generala pentru ca sunt stangace si imi practic am invatat singura sa scriu pentru ca nimeni nu imi putea directiona mana. Asa a facut mama cu mine. Deci fa-ti un caiet special si acorda multa atentie rotunjimilor literelor.