| anonimul0724 a întrebat:

O metoda buna de invatat?
Cafeaua este eficienta pentru invatat?
Eu sunt cu program dupa masa la liceu.
Si nu stiu ce program mi-as putea face, seara nu prea pot face nimic dupa ce vin de la scoala ca ajung acasa undeva la 9 pana mananc/duș se face 10 seara.
Sunt clasa 9 a si ma straduiesc foarte mult sa invat pentru a face o impresie buna la profesori.
Ma puteti ajuta cu o rutina?
De exemplu pentru maine am de invatat 10pagini de caiet mare pe care le pot invata intr-o dimineata.
Dati-mi niste sfaturi, dau funda.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cafeaua nu ajuta, te oboseste mental, mai ales daca nu ai parte de somn.
Incearca sa dormi la ora 22 pana undeva la 6-7 dimineata si dupa aceea poti sa inveti.
Cand te trezesti incalzeste niste apa si bea-o ( calda spre fierbinte dar nu astfel incat sa te arzi, te revigoreaza).
Incearca sa mananci ce vrei dar moderat, sa consumi lichide si sa dormi oricand poti.
Sa mai iei pauze atunci cand inveti dar sa nu stai pe telefon etc ( nici in pauzele de la scoala ), incearca sa te plimbi ( daca chiar vrei poti sta pe telefon dar nu atat de mult incat sa intreaca timpul plimbarii).
Inspira-Expira, nu incerca sa ii faci pe altii fericiti ( profesori, ca oricum nu vor fii si crede-ma ca chiar nu are rost + ca acum nu este indeajuns doar sa termini liceul si sa obtii bacalaureatul ca sa ai un serviciu, un serviciu inseamna si cunostinte in afara celor de la scoala + facultate).

1 răspuns:
| wpetterssone a răspuns:

În primul rând, învață pentru tine, nu pentru impresia profesorilor.
În al doilea rând, respectă orele de culcare și trezire ca fiind parte din rutină. Trezește-te dimineața cu puteri de învățare.
Cel mai bine se învață seara.
Nu lăsa temele pentru acasă nerezolvate în această zi, dacă ai acea materie peste 4 zile. Fă-o azi când mai ai ceva în minte. Nu o face pe toată azi, păstrează câteva și pentru ziua respectivă.