| TheSeventhSin a întrebat:

Salut,am si eu o problema cu scrisul.
Scriu urat si destul de incet cant incerc sa scriu in clasa si raman si in urma. (Sunt clasa a XI... si da,csf).
Si din aceasta cauza nu pot sa invat,e prea urat si nu se intelege.
Cum pot sa-mi fac scrisul mai frumos? Eu mai si misc din mana si chestii.
Ziceti-mi cum sa-mi tin mana si sfaturi pe care le aplicati voi (Cei care au un scris frumos, acum nu aruncam vorebe-n vant)

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Clasa a 9-a este clasa cand trebuie sa inveti sa inveti.
De acom va trebui sa-ti faci tot mai multe notite, pe care sa le poti "descifra" si acasa, dar si peste cteva luni sau ani, cand vin examenele.
SINGURA solutie este sa-ti formezi un stil propriu de a lua notitele, sa fie doar esenta lectiei, cat mai concis, prescurtat, dar inteligibil pentru tine.
In acest caz poti avea timp, sa grija si la "caligrafie", sa ti-le poti citi scrierile.

| cristi202 a răspuns:

Munca. Multa munca. Ore intregi de scris. O iei ca si in clasa intii. Scri incet, ca sa scrii cit mai frumos. Frumusetea scrisului primeaza, nu rapiditatea. Scri, pana devine un automatism. Problema e ca iti va fi mai greu ca in clasa intii, pentru ca atunci nu stiai, acum insa trebuie sa repari deja ceva ce s-a stricat, un obicei prost e greu de inalturat. Dar, cu multa munca si atentie, vei putea. Ia-ti minim trei ore pe zi sa faci asta, si peste cateva luni vei vedea imbunatatiri in scrisul tau.

| Dumbi a răspuns:

Eu scriu cel mai repede din clasa…laughing. Trebuie sa scrii cu un pix, nu cu stilou, stilou face scrisul frumos, dar te incetineste. Iti recomand cand scrii cu pixul sa nu ridici pixul de pe foaie, eu asa scriu repede. Scrie intr-un fel sa intelegi tu, nu altii, si eu vreau sa imi fac scrisul frumos, dar inca e in santier. happy

| georgianasiiulia a răspuns:

Scrie cuvantul fara diacrictice din ce in ce mai repede si dupa pui diacriticile. Mi-e chiar mi-a mers si eu eram disperarta cu scrisul dar mi-am adus aminte de ce mi-a zis fosta mea infatatoare si functioneaza. happy sper sa iti foloseasca.

| mimimumu a răspuns:

Chiar nu stiu cum te pot ajuta.Totusi sfatul meu este sa iei un Abecedar si sa încerci sa rotunjesti literele ca acolo. Începe pe caiet tip 1 apoi tip 2 si apoi încet, încet pe caiet studențesc si încearcă sa scrii si pe liniatura de matematică.

Răspuns utilizator avertizat