| ali98na a întrebat:

Majoritatea desenelor animate de la televizor(fara anime-uri)au personaje cu 4 degete in loc de 5 si cred ca ati observat si voi asta.cine a inventat chestia asta sau cine a venit cu moda asta? se poate sa fi inceput de la mickey mouse?

2 răspunsuri:
| ZOZOKid a răspuns:

Le-a fost lene desenatorilor laughing

| AlexIronIc a răspuns:

Degetul ala al 5-lea era un cost de animatie in plus si lua din stilul de desen animat pentru ca necesita ca personajele sa aiba forme umane plictisitoare la maini, deci arata mai lejer fara un deget.
Si nu a inceput de la Mikey Mouse pentru ca soarecii adevarati au doar 4 degete la membrele superioare laughing
funda!