| GEORGY_4531 a întrebat:

Mama are cu 24 de ani mai mult decat fiul sau. dupa 6 ani, mama are de 3 ori varsta fiului sau.care este varsta mamei? dar a fiului? (se rezolva cu ajutorul ecuatiilor) fundaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!

5 răspunsuri:
| Elly_8212 a răspuns:

varsta mamei = varsta fiului+ 24 => varsta fiului=varsta mamei -24
De 3 ori varsta fiului = varsta mamei + 6

( varsta mamei -24) inmultit cu 3= varsta mamei+6

De 3 ori varsta mamei - 72=varsta mamei +6

De 3 ori varsta mamei - varsta mamei= 72+6

De 2 ori varsta mamei= 78 =>varsta mamei = 39 ani => varsta fiului= 15 ani

{ eu am inlocuit cu necunoscute prima data. am notat cu m varsta mamei si cu f varsta fiului dar nu m-au lasat cei de pe site sa scriu asa ] funda?:d

| corasa a răspuns:

Notezi varsta fiului cu A. Mama are 24+A ani. Peste 6 ani, mama o sa aiba varsta 3xA, copilul creste si el intre timp cu 6 ani deci mama va avea tot cu 24 de ani peste el. Deci 24+A = 3xA, deci 24=2xA, deci A = 12, deci mama are 36 de ani.

| GEORGY_4531 explică:

Trebuia cu ajutorul ecuatiilor big grin

| alen999 a răspuns:

Mama=3 x fiul
3f=f+24
2f=24
f=12(peste 6 ani)
f=6
m=6+24=30

| adi_2024 a răspuns:

Acum mama are 30 si fiu 6. peste 6 ani mama va avea 36, fiul 12.
cu placere happy.
bea vreo 400 de vodka si ai sa-ti dai seama cum am calculat.

Întrebări recente