| AliceIDK a întrebat:

Cum se rezolva problema : Mama, tata, fiul si fiica au impreuna 184 de ani. Alfati cati ani are fiecarew stiind ca : mama are cu 5 ani mai putin decat tatal, mama are de doua ori plus 2 ani varsta fiului iar fiica are jumatate din varsta mamei.

Stiu ca pe TPU nu se fac temele dar ma casnesc la problema asta de o ora! Ajutor!

Răspuns Câştigător
| Archangells a răspuns:

Auzi aici. trebuie sa fi atent la ce iti da problema altfel nu o sa inveti nimic in viitorhappy notam cu m (mama), cu t(tata), cu b (fiul) si cu f(fiica). suma anilor lor este 184. atunci:
m+t+b+f=184
deci: mama are cu 5 ani mai putin decat tatal scriem m=t-5. cum noi trebuie sa facem in final o inlocuire in functie de o singura necunoscuta, luam necunoscuta m. atunci m ramane la fel in relatia de mai sus. t trebuie sa il aflam si il scoatem din m=t-5. atunci t=m+5. bun. acum trebuie sa aflam baiatul.
zice ca mama are de 2 ori +2 varsta fiului. m=2*b+2; scoatem b=(m-2)/2. si aflam fiica f. Are jumatate din varsta mamei. f=m/2. acum inlocuim tot ce stim:
am zis la inceput :
m+t+b+f=184 inlocuim:
m+m+5+(m-2)/2+m/2=184
aduci la acelasi numitor, obtii:
2m+2m+10+m-2+m=368
6m=360
m=60
t=m+5=65
b=(m-2)/2=58/2=29
f=m/2=30
gata.
mai mult de scris decat de rezolvat

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Archangells a răspuns:

Hai ca ti-o rezolv. mie ce imi iese?laughing

| AliceIDK explică (pentru Archangells):

Funda ...hai spune-mi-o

| yloveyou1 a răspuns:

a=mama, b=tata, c=fiul, d=fiica a + b + c + d=184, b=a + 5, c=(a-2)/2, d= a/2 si vine : a+a+5+(a-2)/2+a/2 =184 ( inmultim peste tot cu 2) rezulta : 6a + 8 = 368 rezulta a = 60 rezulta b = 65, c = 29, d =30 funda?