| lolita24 a întrebat:

Va rooog... ziceti-mi si mie cum se rezolva problema asta ca habar n-am s-o fac! crying
Mama, tata, fiul, fiica au impreuna 184 de ani. Aflati cati ani are fiecare stiind ca : mama are cu 5 ani mai putin decat tatal, mama are de doua ori plus 2 ani varsta fiului, iar fiica are jumatate din varsta mamei.
Eu am incercat in toate modurile : si 184 :2 si 184 :4, dar orice operatie, la verificare nu dadea suma. Funda celui care ma ajuta. (funda+vot)

Răspuns Câştigător
| CataAndreea99 a răspuns:

E cu segmente ca sa zic asa.Desenezi 2 segmente +2 la tata.La mama desenezi 2 segmente +2, iar la copil 1 segment si toate segmentele au impreuna 184.Vei avea in total 5 segmente +4.Din 184 scazi 4 si iti da 180 si 180 imparti la 5 segmente si iti da 36 (cat valoreaza un segment)
Fiul are 1 segemt => 36 ani Mama are 2 segmente +2 => 74 ani( 2 x 36 +2) si tata are 2 segmente +7 =>79 de ani. Sper ca te-am ajutat!:*

5 răspunsuri:
| boogdan91 a răspuns:

184 impartit la 4, dupa care scazi 5 ani din varsta mamei, iti da 41 pentru mama, 46 pentru tata. Varsta fiului: 22ani si 5luni luni iar fiica are 20 si 5 luni. Dar datele problemei cred ca sunt gresite pentru ca nu ar fi trebuit sa de-a cu virgula, si 2 luni raman pe dinafara.

| Tzitzi12 a răspuns:

Sunt sigura ca profesoara ta va intelege ca nu ai stiut sa o rezolvi, da-te interesanta, spune-i ca te-ai chinuit mult si o sa te ierte. Regula de baza ''Pe TPU nu se rezolva tema pentru acasa''

| MarisRadu91 a răspuns:

Le scoti pe toate in MAMA adica asa: m(mama), t(tata)= m+5, f(fiul) = (m-2)/2, si fata este m/2 si o sa ai asa: m+ (m+5 ) + (m-2)/2 + m/2 = 184, faci calculele scoti m(mama) si dupa inlocuiesti si aflii varsta big grin

| lolita24 explică:

Mersiii...la toti.m-ati ajutat fiecare cu cate ceva! tongue

| Mariiiiaa a răspuns:

TPU nu este pentru teme...scrie asta foarte clar la reguli... daca nu stii spune-i profesoarei/profesorului la scoala ca nu ai stiut sa o faci si sa iti mai explice odata big grin