| KatyKat a întrebat:

Nu stiu de ce dar imi vreau moartea, ce sa fac ca sa nu mai vreau acest lucrul, va spun si de ce imi vreau, deci asa primul lucru e ca mereu mereu mama ma urmareste in drum cu cine si ce vb, in al doilea rind nu am nici o prietena, nici una, in al treilea rind am o fata urita, plina cu zgiriituri si cu bube, si nu stiu cu ce sa le tratez, am o viata foarte urita, nu O IUBESC, sfaturi, dar cu voi dragi TPU, ma voi simti mai bine, mersi mult))
Apropo nu e vorba despre mine ci despre fosta prietena mea (ne-am certat GRAV), ajutati-o va rog frumos, funda v-o ofer, dar ajutor oferiti-mi si voi mie.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totul se datoreaza poate si stresului dar si a lipsei de preocupatie, ia lasa tu toate "necazurile de-o parte" si pune-te pe o activitate care te poate recrea si te poate scoate din starea asta, compune poezii, muzica, fotografiaza de prin natura tot ce-ti place editeaza-le cu placere si arata-le si celor din jur, poti chiar si mie, mi-ar face o deosebita placere sa admir opere artistice.hee hee
Pe mama ta ignor-o, nu-i da atentie, pentru ca se va plictisii si arata-i ca nu are de ce sa-si faca griji in provinta ta ca esti bine sanatoasa si ca stii ceea ce faci si ca nu ai intentii gresite.Aspectul tau, incearca o schimbare de look, coafeaza-ti parul intr-un alt mod, cauta pe net site-uri pentru "new style", tu acum ai un dezechilibru ca fiecare adolescent, nu stii ce vrei, dar totul e trecator e doar o perioada din etapa "emo" a vietii, asa cum au aproximativ si restul, nu uita, zambeste orice ar fi, pentru ca un zambet e ca o gura de rai.Viata e frumoasa si scurta, e un nimic, dar tine minte, nimic nu e mai pretios decat viata.happy

8 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Presupun că prietena ta e adolescentă se vede după felul în care scrie. Nu are cine să o ajute adică e doar o fază trecătoare, obişnuitele probleme ale adolescenţilor. Drama asta totală. Dacă mama ei o urmăreşte în drum cu cine vorbeşte să-i spună că o deranjează. Mama ei o urmăreşte pentru că nu are încredere în ea. Lipsa încrederi a fost provocată de ceva. De ce a fost, ea ştie. Nu are nicio prietenă, păi să înceapă să socializeze, să vorbească, dacă stă şi face o dramă din tot ce i se întâmplă nu va rezolva nimic. Bube şi zgârieturi. Cu o trimitere la dermatolog se rezolvă. Mai are "probleme"? Să mi le spună că îi dau răspunsuri la toate, sunt doar exagerări, problema reală ea o ştie, poate se plictiseşte! Baftă!

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Cred ca te-a plictisit vacanta, dar nu-ti face griji ca incepe scoala in curand si o sa ai cu sa-ti ocupi timpul. Profita totusi de timpul ramas, ia-ti o carte buna si mergi intr-un parc si citeste in liniste, si fa-ti ordine in ganduri ca esti intr-un haos total si sta doar in puterea ta sa rezolvi. Daca nu-ti convine ceva, ia-ti gandul, lasa pe mai tarziu, ca tenul se vindeca daca duci o viata sanatoasa si ai grija de tine.

| LNK a răspuns:

Salut!
1. Mama ta vrea sa protejeze, si ea probabil crede ca in felul asta poate sa te tina mai bine "sub control". Poti sa vorbesti cu ea si sa-i explici ce te deranjeaza.
2. Esti sigura ca nu ai niciun prieten? Cateodata si eu gandesc asa, dar dupa deschid ochii si realizez ca am multi prieteni, fa si tu asta!
3. Nimeni nu este urat. Fiecare este deosebit in felul lui. Si doar daca ai niste cosuri sau zgarieturi asta nu inseamna ca esti urata. Pentru cosuri te duci la farmacie, iar pentru zgarieturi astepti sa treaca, cat pot tine?
Si de ce sa nu-ti iubesti viata? Gandeste-te ca in clipa asta sunt oameni care ar da orice sa mai traiasca.
Succes, si capul sus, mergi inainte! happy

| alinutza4a a răspuns:

Totul in viata depinde de atitudinea pe care o ai. asta e clar si sunt sigura 100%. pentru ca nu numai ca totul tine de tine (cum se zice mai sus) pentru ca uneori lucurile pot lua o intorsatura mai naspa si at tu nu trebuie sa cedezi. trebuie sa fi optimist. sa iti propui si sa te tii de lucru asta. de dimineata de cand te trezesti si o sa vezi ca privesti intreaga zi cu alti ochi.
si acum pe bune, stiu ca se zice ca toti avem perioade mai multe si altele mai putin bune, dar ceea ce conteaza pentru tine in mod direct este perioada prin care tu treci.
incearca sa INVETI sa te bucuri de tot ceea ce ai in jurul tau, nu trebuie sa te gandesti la persoanele care te-au dezamagit etc.
bucura-te ca este frumos afara.nu stiu ...asculta muzica care sa te binedispuna si fa o plimbare in parc si uitate in jurul tau fara sa te mai gandesti la absolut nimic. o sa zambesti, crede-ma

bafta:*

| Necunoscută a răspuns:

Deci, nu înţeleg nimic. Ce ai scris tu în primul "alineat" e ceea ce a zis prietena ta? Dacă te-ai certat "grav" cu ea, de ce vrei s-o ajuţi? Nu pricep nimicstraight face! Scuzewinking

| alexx_8375 a răspuns:

Mama ce viata, daca se poate numi astfel straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incerca s agasesti ceva care o bucura si incerca sa faci din acel lucru un hobby. Apoi incerca sa intelegi ca totusi e cineva care tine la tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incerca s agasesti ceva care o bucura si incerca sa faci din acel lucru un hobby.Apoi incerca sa intelegi ca totusi e cineva care tine la tine .