| anonim_4396 a întrebat:

Nu vi se pare ca oamenii devin din ce in ce mai rautaciosi?

Răspuns Câştigător
| dulc3'maria a răspuns:

Ma straduiesc de multe ori sa inteleg de ce le este mai la indemana multor persoane sa fie critice si rautacioase, in loc sa fie dragute si amabile, insa nu prea reusesc sa gasesc un raspuns valid. Probabil ca nici nu exista vreunul. Sau poate ca multi oameni isi exprima frustrarile facandu-i si pe ceilalti sa se simta macar la fel de mizerabil ca si ei, dupa principiul "sa moara si capra vecinului". Un raspuns scurt ar putea fi: pentru ca au fost raniti candva, iar unul mai lung: au fost raniti cu adevarat grav ori de catre parinti, iubiti sau poate Destin, cine stie?! Si sunt deprimati pana la extrem si le este teama de suferinta si nu doresc sa mai pateasca vreodata ceva atat de "rau". Hmmm! Se pare ca am descris caracteristicile fiecarei fiinte de pe planeta albastra (adica Pamantul nostru iubit si?). Ideea este ca am fost cu totii raniti la un moment dat, insa nu suntem cu totii asa de rai. De ce? Pentru ca unii reusesc sa isi indeplineasca datoria de a fi mai buni dar din pacate, mult prea putini.
Dupa parerea mea, rautatea se trage din frustrari/complexe. Un om care se simte sanatos si implinit nu e rau. Dar din pacate acest tip de om e pe cale de disparitie. Lumea e plina de frustrati si complexati, in plus e plin de vedete care promoveaza ipocrizia si uita de unde au plecat. Se putrezeste societatea, mai ales unde sunt multi oameni adunati intr-un loc mic, de ex. cartierele de blocuri...
Concurenta accentueaza raul in oamenii incompetenti.
Exista diverse niveluri de incompetenta dar asta este o discutie complexa. Rautatea poate fi genetica sau izvorata din frustrare (diverse neimpliniri sau dorinta razbunarii, un fel de leapsha pe care au primit-o raii de la cineva in viata si o dau mai departe, ei, oamenii rai). Rautatea este si tristete, inabilitatea de a obtine multumire de sine, corvoada vietii care trage din toate partile. Rautatea este lipsa unei credinte, oricare. Ratare de sine.

pupicilove struck

8 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Nu. Oamenii mereu au fost rautaciosi in anumite situatii. Daca insa rautatea e ceva la ordinea zilei, e gravwinking

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Nu. NU. Nu. Oamenii sunt ceea ce au fost mereu educati sa fie. Ei nu devin, asa construim noi societatea, asa suntem. Oamenii sunt noi, prin urmare noi suntem din ce in ce mai rautaciosi. Noi ne furam caciula unul altuia, noi ne omoram, noi ne injuram etc. Noi suntem de vina. Iar noi inseamna tu, eu etc.

| Ana-Maria94 a răspuns:

Poi au fost mereu, dar acum devin si mai rutaciosi deoarece tara si mediul de viata ii fac sa recurga la diferite obtiuni amormale.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Ehh. aşa sunt toţi, şi cei care mai rămân buni au din ce în ce mai mari dubii dacă merită sau nu. Toţi se gândesc la fel: "dacă nimeni nu îmi face bine eu de ce să le fac lor?" şi aşa se duc toţi pe apa sâmbetei...

| tarziu a răspuns:

De multe ori m-am lovit in viata cu conceptia oamenilor conform careia bun=prost si nu cred ca sunt singurul. Unii se satura sa fie luati de prosti si trec "to the dark side" desi se poate si altfel, nu e neaparat sa trecem dincolo

| Deeza a răspuns:

Ba da... Parerea mea e ca de prosti (mai ales cand sunt rai gratuit ) Si singurul remediu este sa nu raspunzi rautatii cu rautate...happy

| irinelu_9484 a răspuns:

Da chiar ii drept astasad is rautaciosi si foarte invidiosi de succesele altora nu trebuie sa ai incredere decit in cei foarte apropiati.

| andrada_8748 a răspuns:

Devin rautaciosi pentru ca asa ii face viata asta de rahat.Si se mai fac...