| Abby_6693 a întrebat:

Numele "Adriana", Face parte din categoria Sf-ului Andrei?

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Nu face parte.Pentru numele Adrian/Adriana exista Sf.Mucenic Adrian, care se sarbatoreste pe 26 august.
Andrei si Andreea fac parte din categoria aceea.

Numai bine

8 răspunsuri:
| AndrikNebunik a răspuns:

Nu. Doar Andreea / Andrei!winking Eu sunt Andreea deci stiu bine!

| darrio2007 a răspuns:

Da

| DonAnonymius a răspuns:

Nu, provine din Italia deci din limba latina sub forma Adrianos.Numele de Andrei provine din greaca de la cuvantul andreias(care inseamna barbatie). Doar Andrei, Andreea, Andi si probabil alte alinturi de la Andrei fac parte din categoria Sf.Andrei.

| Biencush a răspuns:

Eu eveam colegi ce_si sarbatoreau ziua chiar daca se numeau Adrian/a.Totul depinde de cel in cauza. Daca vrea sa sarbatoreasca, n-are decat!

| Ana a răspuns:

Nu face parte

| DeathTheKid a răspuns:

Nu...chiar nu are nici o legatura

| Veverixxu a răspuns:

Da si adriana face parte din aceasta categorie

| Nimeni0012221 a răspuns:

Nu.Doar Andrei si Andreeabig grin