| Nikcoletta a întrebat:

O să merg in Tenerife in vacantă şi nu cunosc limba spaniola nici engleză.
Dacă aş scrie pe un carnețel câteva texte in spaniolă traduse pe net gen : am facut rezervare pentru o camera de hotel sau vreau sa cumpar un suc etc.
Credeți că m-aş descurca? Sau trebuie neaparat sa stiu spaniola?

Răspuns Câştigător
| Brizbriz a răspuns:

"acum 1 minut | Nikcoletta a întrebat:
O să merg in Tenerife in vacantă şi nu cunosc limba spaniola nici engleză.
Dacă aş scrie pe un carnețel câteva texte in spaniolă traduse pe net gen"

bun venit pe pamant, aici avem... IN ZIUA DE AZI aplicatia numita google translate, care PE GRATIZ, STIE SA:
- vorbeasca si sa inteleaga ce i se spune (microfon)
- sa traduca ceea ce vede (camera)
- sa spuna in orice limba ce vrei tu sa spui in limba ta (difuzor)
- sa downloadeze cam orice limba, in primul rand engleza si spaniola care sunt cele mai vorbite limbi de pe pamant, deci nu ai nevoie de internet unde te duci (offline languages)

deci, distractie placuta in Tenerife... comunicatia NU E O PROBLEMAwinking

| Nikcoletta explică (pentru Brizbriz):

Pai nu o sa am internet şi pe stradă

| Wr3nch a răspuns (pentru Nikcoletta):

O sa ai, cu optiune de roaming. Daca ai bani de tenerife, ai 10-20 de euro si pentru aia.

| Brizbriz a răspuns (pentru Nikcoletta):

"- sa downloadeze cam orice limba, in primul rand engleza si spaniola care sunt cele mai vorbite limbi de pe pamant, deci nu ai nevoie de internet unde te duci (offline languages)"

ultimul paragraf... nu ai internet, downloadezi limbile alea (engleza si spaniola) si le ai pe telefon, oricand, oriunde, FARA NET

eu am pe telefon downloadate, TOATE limbile de care cred ca m-as lovi... VREODATA, ca vin zombii sau nuhee hee

PS, esti deja acolo 99.99% SIGUR ca gasesti free wifi, hotel, restaurant, etc.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Esti insarcinata, mai bine nu te duce, ca nu se stie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| Sophieka a răspuns:

Nu stiu cum alegi sa mergi intr-un loc strain cand nu stii pic de limba straina...Ok spaniola nu, dar nici engleza?

| sparklingqueen a răspuns:

Da ai putea, dar nu vrei tu sa incerci, pana te duci tu in Tenerife, sa inveti putina engleza? Stiu ca e greu dar macar 4 propozitii sa formulezi si e bine.Da ideea cu carnetelul e buna, sa scrii in spaniola si in engleza dar si sa inveti cum sa pronunti, si daca vrei sa platesti pentru internet ai putea folosi aplicatii de comunicare google translate sau cum au zis colegii de mai jos, multa sanatate.

Întrebări recente