| Sclipirici a întrebat:

Oare exista prieteni adevarati? Serios acum... eu,una as fi facut orice pentru cea mai buna prietena, insa ea m-a respins.
Am rugat-o sa mearga cu mine in oras pentru ca trebuia sa cumpar ceva si nu aveam cu cine sa merg si m-a respins.Nu are un motiv bun si nu e prima oara.Stiu ca situatia nu e una wow...insa se strang. Ma enerveaza ca mie imi pasa atat de mult de ea si de problemele ei,as fi mers la orice ora cu ea si cred ca as fi anulat orice lucru numai sa nu se supere si ea... imi intoarce spatele. Acum imi dau seama cat de proasta sunt si in ce situatie am fost pusa, am cazut de proasta.
Ma simt extrem de prost...

Răspuns Câştigător
| névtelen a răspuns:

Asa sunt si eu tongue stiu cum e, dar incearca sa ii vorbesti despre asta sa vezi ce face si dupa daca iti spune ca nu se va mai repeta etc etc pune.o la incercare. Prefa.te ca trebuie sa mergi nu stiu unde vezi daca vine si ea, chestii de genu asta. Fii mai detasata la inceput ca sa nu te doara mai tare in caz ca te dezamageste de tot. Stiu cum e sa te certi cu cea mai buna prietena, e groaznic dar daca e sa va certati de tot o sa intelegi ca pur si simplu e mai bine asa decat sa stai langa cineva fals.

22 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandeste ca sunt "2 cele mai bune prietene" prima la fel ca tine, iar a doua ca prietena ta, si sa zicem ca ai lua cazul cu cumparaturile.si ea tot ar refuzao pe prima, nu ti sar parea ca nu prea sunt cele mai bune prietene
nu poti zice ca esti proasta, tu doar nu stiai cum te considera ea pe tn.sau poate nu stie e ce acela "PRITEN"
dupa cum mi-ai zis eu cred ca ea nu e prietena ta cea mai buna

| Sclipirici explică (pentru anonim_4396):

Ne cunoastem de la 3 ani...sunt proasta pentru ca mereu ma gandesc la cel de langa mine si pe mine ma pun pe locul 2, ca vreau sa ii fie si lui bine si nu vreau sa pic de proasta. SUnt proasta pentru ca i-am aratat mereu ce am simtit si nu am refuzat-o niciodata. Trebuia sa merg neaparat in oras dar nu am avut cu cine..si am anulat.Stie ca m-am suparat dar nu si-a cerut nici macar scuze. Ma simt umilita.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sclipirici):

Pai gata ai facut o greseala, treci peste, bv ca ai zis adevarul happy

| Sclipirici explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru gandurile bune si sfaturile acordate!

| PATYlovePATRY a răspuns (pentru Sclipirici):

Atunci fa ca tine si ea a sa vada ca tu ai o sclipire in tine. daca tu vei face cum te vate capul pana la urma se va da. BONUS incerca s-o faci geloasa vorbind cu o alta dar tu sa faci ca tine cu fata aia ea vedea ca te-a pierdut si va realiza apoi incerca iar.vothappy

| Sclipirici explică (pentru PATYlovePATRY):

Buna. Se pare ca ai dreptate. Zilele astea m-am ocupat doar de mine si de ceea ce ma tot framanta. Am inceput sa vorbesc cu alte doua fete si... in sfarsit si-a dat si ea seama de ceea ce a facut. Mai mult, mi-a sugerat ea sa mergem prin oras sa cumpar ceea ce voiam.
Multumesc mult pentru raspuns.

| kteichd a răspuns:

Exista dar cei adevarati o sa fie alaturi de tine fix cand iti este mai greu si nu se supara daca le grasesti cu ceva deoarece stiu ca iti este greu.

| andru10best a răspuns:

Eu am o cea mai buna prietena si chiar este prietena.
Problema este ca nu ai gasit persoana care ca fie cam ca tine. De exemplu, eu si cea mai buna prietena suntem ca surorile. Uneori oamenii ne intreaba daca sunte surori.

| Florrentina14 a răspuns:

Da, am trecut si eu prin asta. Bff-ul meu de 8 ani m-a dezamagin acum 2 luni. Incepusem sa ne certam din orice.Prin iunie m-am certat cu "mamaica" ei.iar ea m-a lasat balta pentru ea..plus ca i-a dat conversatia mea cu ea.(iar ele se cunosc de 2 ani straight face) Asa ca am decis sa termin prietenia. Nu sunt doar astea motivele, la fel ca tine.s-au strans mai multe. Prima oara ma durea foarte tare.dar acum nu ma mai doare deloc! A vazut si ea cat de mult tinea "mamaica" ei la ea. Mereu cand ies afara o vad singura. Plus ca aud de la prietenii comuni ca mereu o paraseste gasca.laughing A fost alegerea ei. Si din reactia ei (cand i-am spus ca nu mai vreau sa fim prietene) am inteles ca ii pare rau.happy...So. Eu nu prea cred in prieteni adevarati.

| Sclipirici explică (pentru Florrentina14):

Nici eu. acum observ ca nu imi este aproape cea mai buna prietena... ce sa mai zic de alte persoane! Imi pare rau ca am fost asa pana acum. Suntem prietene de 12 ani.oh go on

| Florrentina14 a răspuns (pentru Sclipirici):

:o E si mai urat din partea ei daca sunteti prietene de atata timp.straight face

| Sclipirici explică (pentru Florrentina14):

Multumesc mult, mult pentru sfaturi! :*

| Florrentina14 a răspuns (pentru Sclipirici):

:*

| névtelen a răspuns:

Heeei uite, adevarul este ca iti dai seama de cel mai bun prieten atunci cand ai nevoie de el, dar poate ca ea nu stie cat de imporant este asta pentru tine, poate crede ca ai si alti prieteni pe care ii poti lua cu tine si poate simte ca nu e foarte important daca vine sau nu cu tine. Incearca sa ii explici ca e dureros pentru tine ca te " respinge " atunci cand ai nevoie de ea si intreab.o motivul pentru care face lucrul asta. Iti spun sigur ca daca e o prietena adevarata si care merita eforturile tale o sa te inteleaga si data viitoare nu o sa te mai "Respinga" dar daca o sa se mai intample asta atunci eu zic mai bine pentru tine sa pui punct. Si nu te mai simtii prost, nu e vina ta ca prietena ta se poarta cum se poarta, tu pur si simplu ii dai sentimentele tale, e perfect normal. tongue

| Sclipirici explică (pentru névtelen):

Nu. suntem cele mai bune prietene. Nu am refuzat-o niciodata chiar daca era vorba sa ma trezesc devreme, chiar daca era vorba sa mearga sa se intalneasca pe ascuns cu iubitul ei...niciodata. Imi pare rau acum ca sunt asa... ma atasez foarte repede de persoane si nu pot sa le refuz.

| névtelen a răspuns (pentru Sclipirici):

Asa sunt si eu tongue stiu cum e, dar incearca sa ii vorbesti despre asta sa vezi ce face si dupa daca iti spune ca nu se va mai repeta etc etc pune.o la incercare. Prefa.te ca trebuie sa mergi nu stiu unde vezi daca vine si ea, chestii de genu asta. Fii mai detasata la inceput ca sa nu te doara mai tare in caz ca te dezamageste de tot. Stiu cum e sa te certi cu cea mai buna prietena, e groaznic dar daca e sa va certati de tot o sa intelegi ca pur si simplu e mai bine asa decat sa stai langa cineva fals.

| GreenBug a răspuns:

Prieteni adevarati exista dar din pacate sunt rari.Te inteleg, esti demoralizata dar dupa ce vei gasi un prieten bun vei fi mai bine...socializeaza,fii activa,traieste-ti viata! Daca cineva iti intoarce spatele nu mai fi asa suparata, las-o! Si ea poate are ceva, la fel ca tine si de aia nu mai are chef de nimic :\. Vorbeste cu ea, poate o sa gasiti o cale si daca te ignora, isi va da seama mai tarziu ca greseste happy

| Sclipirici explică (pentru GreenBug):

Nu isi da seama... stie ca sunt suparata pe ea dar nu si-a cerut scuze, nici macar nu a mai vorbit cu mine, desi... eu eram aia suparata.

| névtelen a răspuns (pentru Sclipirici):

Atunci nu merita niciun gram de sentiment sau atentie din partea ta. Arata.i ca nu iti mai pasa ca ti.ai facut prieteni noi si sa vezi cum o sa sara la tine sa.si ceara scuze oh go on

| Sclipirici explică (pentru GreenBug):

Multumesc frumos!

| cosmincoco a răspuns:

Poate tu esti o persoana mai dedicata decat ia...
Si eu am niste prieteni de acest gen dar eu le zic foarte usor cand imi zic sa merg cu ei ....ai mers cu mine cand ti-am zis si nu mai zic nimic...
Sau uite nu o baga in seama vreo 2-3 zile si dupa o sa fie si ea mai dedicata...

| PATYlovePATRY a răspuns:

Prietenele trebuie aiba ceva din tine dar si din ele.Eu am 2 prietene bune, cele mai bune una este mai mare cu un an iar alta mai mica cu un an dar mereu ne distram si chiar daca ne suparam una pe alta mereu venim toate odata si ne cerem scuze.Prietena ta nu te merita dar sa stii ca la un momendat se va dupa tine dar si tu dupa ea daca sunteti prietene bune.succes in acesta prietenie. fundita!

| Sclipirici explică (pentru PATYlovePATRY):

Multumesc pentru sfaturi! :*