| maryelena a întrebat:

Oglinda sparta aduce ghinion?

11 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Nu aduce nici ghinion, nici noroc, aduce bani cheltuiti!

April
| April a răspuns:

Sigur ca da:iti umple casa de cioburi si risti chiar sa te tai in vreunul dintre ele!

| PuяpℓeMusic a răspuns:

Se spune ca aduce 7 ani de ghinion si bla blachatterbox
Dar eu nu cred ca e asa.Cand eram mai mica am spart o oglind si nu am avut ghinion delochappy
Nu e bine sa te lasi influentata de superstiile astea:p

| AndutzaAndu a răspuns:

Nu mai crede toate superstitiilewinking. O oglinda sparta nu-ti aduce nici ghinion, nici noroc, doar o oglinda sparta oh go on.

| CC7 a răspuns:

Daca crezi ca va aduce ghinion - Va aduce ghinion
In cazul in care crezi ca va aduce noroc - Va aduce noroc big grin

| e m i l y a răspuns:

Tu alegi sa crezi sau nu in asa ceva.

| everystudent.ro a răspuns:

Sunt multe superstitii pe lumea acesta. Daca stai sa le crezi pe toate vei duce o viata anxioasa. Eu prefer sa nu cred toate aceste nascociri care nu au nici un fundament ci mai degraba ma incred din toata inima in Dumnezeu. Asta imi da tarie pentru fiecare zi si pentru fiecare problema si imi alunga orice temere. Daca esti interesata sa te apropi mai mult de Creatorul tau intra pe everystudent.ro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact cum aduce mata neagra atunci cand ii treci caleahee hee.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.Se spune ca 7 ani iar daca lasi cioburile sa zaca 7 ore cei 7 ani se transforma in 7 ore.

| Nico_9876 a răspuns:

Depinde de cat de mult crezi in superstitii!winking

| BishmyKnife a răspuns:

7 ani de ghinion pentru fiecare oglindă spartă A fost stabilit acum multă vreme că oglinzile fac mult mai mult decât a-ți reflecta imaginea și, prin urmare, a le trata cu lipsă de respect se pedepsește cu ghinion din abundență. Se prea poate ca povestea asta să fi început în Grecia antică. Pe-atunci, soarta unui bolnav se decidea cu ajutorul unei oglinzi scufundate în apă. Dacă ulterior reflectata o imagine clară a pacientului, acesta urma să supraviețuiască. Dacă reflexia era difuză, nu prea. Un pic mai târziu, la această practica medicală s-a adăugat teoria romanilor cum că sănătatea oamenilor variază în cicluri de câte 7 ani, de unde o imagine distorsionată în oglindă a început să nu mai implice decesul iminent, ci mai degrabă doar boală și lipsa norocului.

O altă convingere străveche zice că, pe lângă imaginea sa reflectată, oglinda mai ține la păstrare și fragmente din sufletul celui care se privește în ea. De aceea, prin unele părți există obiceiul de a acoperi oglinzile din casă după moartea cuiva pentru a te asigura că sufletul nu-i rămâne blocat acolo.

Și cum 7 ani de ghinion e totuși un pic cam mult, chiar și pentru cei care se autoflagelează, s-au găsit diverse trucuri pentru a scăpa de blestem. Fie atingi unul dintre cioburi de un mormânt, fie le pisezi mărunt pe toate. Nu-i chiar așa de rău.