| doctorandus a întrebat:

A da mana cu cineva este un obicei care aduce ghinion?

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Nu! E semn de respect reciproc!
Dar în condițiile actuale de pandemie e un obicei care poate aduce COVID - 19!
hee hee

| Curious2 a răspuns (pentru gabicoo):

Multi oameni nu cred in covid-19.
Dumneavoastra chiar credeti?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In general nu, este un semn de bune intentii si civilizatie. In schimb acum nu este indicat, avand in vedere pandemia de coronavirus.

Bula
| Bula a răspuns:

Obiceiul de "a da mana cu cineva" (mai exact intinderea mainii si reciprocitatea) provine de pe vremea primelor flinte (pistoale), denumite si "picior de porc". Unii asasini si-au ascuns arma in maneca hainelor, tinandu-le in mana.
Pentru a demonstra buna intentie, s-a intins mana goala spre cealalta persoana, spunand "Poftim mana mea, nu este picior de porc" (adica nu are intentii rele, ascunse). Strangerea mainii a confirmat reciprocitatea si acceptarea.

| Lucian4 a răspuns:

Sunt curios cine/ce te-a inspirat in a pune intrebarea asta?

| raicard a răspuns:

Gesturile - n-are cum sa aduca "ghinion". A da mana - reprezinta 1gest!

| Alexandra95735 a răspuns:

Nu…