| Andrew1998 a întrebat:

Ok.deci nu stiu ce e, vis sau realitate, am 12 fac 13 ani. cand eram mai mic, pe la 4-5 ani parca, am fost cu sora mea si cu verisoara mea la primarie.era o amintire pentru Stefan Banica SR, eu stau iN Calarasi, el a fost nascut in Calarasi, asa, si acolo ne-a dat cate o sacosa de dulciuri la fiecare ( CIUDAT ESTE CA : Eu nu stiam de acest Stefan Banica SR, Nu stiam ca a fost nascut la Calarasi, nu stiam ca a murit, nu stiam ca a existat, nu il vazusem niciodata ) bun, si ciudat este ca era si o statuie a lui, imi aduc aminte ca semana PERFECT, ciudat este ca, nu este nici o statuie in acel loc, asa, eu credeam ca e realitate, dar ieri, cand am intrebat-o pe sora mea : "mai tii minte cand am fost la nu stiu ce sarbatoare pentru Stefan Banica SR? de ne-a dat dulciuri?", a facut o fata ciudata la mine, deci cred ca visasem eu... dar eu cum visasem daca nici nu auzisem de el atunci? decat de Stefan Banica JR. avetii idee? si imi aduc aminte perfect ce era in sacosa: o punga de Star Chips, un corn 7Day, portocale, banane, gume din alea bilute cum era:2 ciocolatele ROM si mai erau cate ceva

Răspuns Câştigător
| Alien a răspuns:

Creierul uman nu poate face diferenta dintre vis si realitate pentru ca el sta in umbra (asa cum spune Platon)
Sa-ti explic mai clar: Imagineaza-ti un procesor http://www.pcstudio.ro/......9q9550.jpg cu un cablu conectat, acel cablu conectat se ramnifica in 2 (intrari) 1 e realitate si 2 e vis, http://images7.okr.ro/......00_700.jpg
Procesorul e creierul tau iar pe intrarea nr 1 e calea, sistemul nervos ce face legatura intre organele de simt si creier si calea nr 2 intre vis si procesor!
Deci: Oricare e calea pe care vine informatia spre creier ea are o singura intrare!
Singura explicatie logica si plauzibila pe care o pot gasi!

Ps: Esti atat de destept incat poti produce singur informatia procesata, doar pers inteligente pot visa(depinde cat de mult, cu cat mai mult cu atat mai bine).
Vise placute!

3 răspunsuri:
| EuSiCuMine a răspuns:

Deci si eu am patit asta. Am multe amintiri si ma tot intreb daca sunt vise sau nu. Mereu ma intreb asta!
Imi amintesc ca atunci cand eram la mica mergeam cu masina, parca veneam de la galati cu tatal si bunicul meu. Apoi tata a tras pe dreapta iar pe mijlocu strazii vedeam un om care venea spre mine apoi as dat masina peste el si nimeni nu facea nimic, parca nu se intamplase, lumea mergea mai departe... Imi e greu sa iti zic ce am vazut dar, am fost la cineva sa ma ajute cu problema asta si mi-a zis ca a fost persoana din mine. Nustiu cum sa ma explic mai bine, doar ca unii din noi cand sunt mici vad lucruri care s-ar putea intampla si viziunea le lasa un sentiment de vis. Tu nu stiai de el, dar acum sti. A fost o viziune sau ceva. Sa nu crezi ca sunt nebuna laughing dar asta e adevarul, pun pariu ca ti s-a intamplat de multe ori sa ghicesti lucruri, sa spui aceleasi vorbe ca o persoana si sa le spuneti aman2 in acelasi timp, fara sa-ti dai seama faci aceste lucruri. Eu daca imi doresc foarte mult ceva sa se intample, se intampla. La scoala nu veneau profii sau alte chestii. E foarte ciudat dar asta e.

| jvEcu a răspuns:

Iti era foame si ai visat ca ai primit dulciuri.

| moldovianu a răspuns:

Si ce ar trebui sa raspundem aici pentru tine? Poate esti vreun medium si inca nu ai aflat, mai stii!