| raduqu a întrebat:

Pana la ce varsta creste un caine in general? Dau funda

Răspuns Câştigător
| deyu121 a răspuns:

In momentul in care ne hotaram sa adoptam un caine trebuie sa cunoastem cat mai multe date despre el astfel incat sa reusim sa-i anticipam necesitatile alimentare si medicale. Varsta unui caine nu poate fi apreciata cu exactitate atunci cand nu exista date exacte despre trecutul cainelui insa aceasta poate fi apreciata pe baza dentitiei, ochilor sau blanii.

Astfel, in cazul dintilor de lapte, caninii apar la 15 zile de la nastere. Dupa aceea apar incisivii laterali, intre 15 si 20 de zile de la nastere. Mijlocasii apar la sfarsitul primei luni de viata iar clestii si molarii apar dupa 25 de zile de la nastere. In consecinta, dupa o luna de viata, cainii au aproape toti dintii. Dintii de lapte incep sa cada dupa patru luni de viata, in ordinea inversa a aparitiei si pana la opt luni deja catelul are dentitia unui adult. FUNDAAA?

5 răspunsuri:
| Bøøgey a răspuns:

1 an- 1 an jumate.

| iCappy a răspuns:

Pana pe la 9-10 ani canini, am avut 3 catei, toti au murit de batranete intre varsta asta

| Sister00 a răspuns (pentru iCappy):

Câinele meu are vreo 17-18 ani de cand il am eu...si plus cat a mai trait la altcineva, si inca traieste e intr-o stare buna.winking

| Sister00 a răspuns:

20-30 de ani maxim maxim maxim 30 laughing

| iCappy a răspuns (pentru Sister00):

WTF esti nebun?